To pionierzy, liderzy i wybitne umysły, które kształtują naszą rzeczywistość. Ich innowacyjne myślenie, głód wiedzy i umiejętność zastosowania najnowszych technologii w praktyce napędza rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. Choć bywają dla siebie konkurencją, wszystkich łączy jedno – swoją codzienną pracą zbliżają Polskę do statusu wiodącego centrum innowacji na świecie. Poznajcie listę 15 nazwisk laureatów prestiżowej Listy Digital Shapers 2019!
Trzy lata temu 6,2 proc. PKB pochodziło z usług cyfrowych. W 2020 r. wpływ cyfryzacji na PKB może być dwa razy większy – ocenia Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. To pokazuje, jak ważna jest cyfryzacja i jak istotne jest skupienie się na rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Nowoczesna gospodarka oznacza perspektywę nowych możliwości rozwoju, powstania nowych miejsc pracy, stabilnych zawodów, a w efekcie zwiększenia jakości życia milionów ludzi. I choć na co dzień o tym nie myślimy, są wśród nas osoby, które nie tylko zdają sobie sprawę z konieczności zwiększenia znaczenia naszego kraju na europejskiej scenie nowych technologii, ale swoją codzienną działalnością walczą o zniwelowanie dystansu dzielącego nas od Cyfrowych Liderów. To dzięki nim możemy poznawać i stosować nowoczesne sposoby, ułatwiające nam codzienne życie. Właśnie dlatego najbardziej wyróżniający się cyfrowi aktywiści zasługują na szczególne wyróżnienie. W Polsce tym wyróżnieniem jest tytuł Digital Shapers – pierwszy w kraju prestiżowy tytuł uznaniowy dla wybitnych osobowości cyfrowego świata i nowych technologii.
We wtorek, 1 października, podczas uroczystej gali otwarcia Festiwalu Cyfryzacji została ogłoszona Lista Digital Shapers. Nagrody przyznano w 5 kategoriach: Transformacja cyfrowa, Edukacja, Innowacje i technologie, Inwestycje oraz Wizjoner. Wśród 15 wybitnych osobistości cyfrowego świata, wyróżnionych przez Digital Academy - niezależne grono 174 wybitnych ekspertów świata nowych technologii – znaleźli się m.in. Ewa Szmidt-Belcarz, odpowiedzialna za rozbudowę kanałów online oraz digital grupy EMPiK, Kinga Stanisławska, która w 2018 r została wybrana do elitarnego, 22-osobowego zespołu zarządzającego Europejską Radą ds. Innowacji (EIC) oraz Marek Kamiński – za podjęcie nietuzinkowej decyzji o wyruszeniu w podróż dookoła świata z robotem, co ma stanowić punkt wyjścia do nawiązania publicznej dyskusji o zastosowaniu technologii w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Pełna lista Digital Shapers napawa dumą za wybitne osiągnięcia naszych rodaków, docenianych również poza granicami kraju. Nazwiska, które razem brzmią jak obietnica przyszłości, w której to Polska wyznacza nowe reguły gry. Cyfrowej gry.
Digital Shaper to nagroda dla tych, którzy szarpią Digital, czyli go ruszają, dynamizują, wprawiają w ruch. Bycie w gronie takich osób to jest wielka radość, wielka niespodzianka i też wielkie wyróżnienie – przyznaje Bianka Siwińska, wyróżniona za stworzenia międzynarodowej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit, pokazującej siłę kobiet w technologii.
Maciej Kawecki, który otrzymał tytuł Digital Shapers w kategorii Edukacja dodaje, że nie ma edukacji bez tej drugiej strony, czyli bez tych, którzy chcą słuchać, chcą oglądać, chcą czytać.
Traktuje to wyróżnienie, nie tylko jako dla mnie, ale również dla wszystkich tych, dla których to robię i rzeczywiście bardzo dużo czasu poświęcam na to, żeby o cyfryzacji mówić w taki sposób, żeby te informacje docierały do jak największej liczby osób. Mówiąc o cyfryzacji, musimy pamiętać o tym, że tak naprawdę z cyfryzacji korzystamy wszyscy. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Korzystając z innowacyjnego budzika czy poczty na Outlooku korzystamy na przykład z algorytmu opartego o sztuczną inteligencję, który pomaga nam szybko znaleźć konkretną wiadomość – wyjaśnia dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Przypomina też, że tak zwyczajne już dla nas dziś rozwiązania, jak inteligentne tablice na przystankach autobusowych, właśnie dzięki technologii pozwalają nam zaoszczędzić czas, a na co dzień o tym nie myślimy. Te innowacje są absolutnie wszędzie. Musimy o tym mówić, ponieważ bardzo często gdzieś w ferworze naszego życia nie zdajemy sobie z tego sprawy – przekonuje dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Pełna lista laureatów Digital Shapers 2019
EDUKACJA
- Eliza Kruczkowska. Nagrodzona za stworzenie koncepcji Centralnego Domu Technologii.
- Maciej Kawecki. Nagrodzony za wdrożenie przepisów o ochronie danych osobowych w Polsce (tzw. RODO).
- Bianka Siwińska. Nagrodzona za stworzenie międzynarodowej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit, pokazującej siłę kobiet w technologii.
TRANSFORMACJA CYFROWA
- Ewa Szmidt-Belcarz. Nagrodzona za dynamiczną rozbudowę kanałów online oraz digital Empik.
- Szymon Wałach. Nagrodzony za aktywność w promowaniu, upowszechnianiu technologii informatycznych i edukacji w ich wykorzystywaniu we współczesnej gospodarce.
- Roman Pałac. Nagrodzony za „mocną inwestycję" w sztuczną inteligencję, by ta technologia pomagała zarówno pracownikom, jak i klientom w życiu codziennym.
INWESTYCJE
- Paweł Borys. Nagrodzony za otwarcie dostępu do państwowego kapitału dla firm technologiczny i wspieranie rozwoju rynku kapitałowego.
- Kinga Stanisławska. Nagrodzona za aktywny udział w budowie rynku startupowego w Polsce i próby zwrócenie na niego oczu Europy.
- Tomasz Czechowicz. Nagrodzony za ponad 20 lat inwestycji w gospodarkę cyfrową i budowę regionalnych innowacyjnych championów.
INNOWACJE I TECHNOLOGIE
- Sebastian Siemiątkowski. Nagrodzony za stworzenie Klarna, czyli największego start-upu w branży fintech w Europie, ósmego na świecie.
- Justyna Orłowska. Nagrodzona za usprawnienie polskiej administracji, poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań ułatwiającym prace urzędnikom.
- Wojtek Sadowski. Nagrodzony za inwestycję w rozwoju sprzedaży i poszerzenie oferty, a także uruchomienie niezbędnych narzędzi umożliwiających mocniejszą obecność firmy w Europie Zachodniej.
WIZJONER
- Piotr Płoszajski. Nagrodzony za zamianę podejścia w kształceniu liderów instytucji, postawienia przede wszystkim na budowę wspólnego języka.
- Brunon Bartkiewicz. Nagrodzony za zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz szybkie wprowadzanie innowacyjnych pomysłów na rynek.
- Marek Kamiński. Nagrodzony za podjęcie nietuzinkowej decyzji o wyruszeniu na wyprawę dookoła świata z robotem.
O Fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Fundacja Digital Poland zaprasza do współpracy wszystkich, którzy są zainteresowani realizowaniem innowacyjnych projektów, które odmienią polską gospodarkę.