Fundacja Digital Poland ogłosiła już po raz szósty listę laureatów prestiżowego wyróżnienia Digital Shapers. Tegoroczni zdobywcy tego tytułu to wybitni liderzy, innowatorzy i wizjonerzy, którzy swoją działalnością przyczyniają się do cyfrowej transformacji i rozwoju nowoczesnych technologii nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Sztuczna inteligencja staje się naszą codziennością, a ci wizjonerzy bezsprzecznie napędzają jej rozwój. Na tegorocznej liście Digital Shapers znalazło się wyjątkowo aż 19 wybitnych osób, które swoją odwagą i innowacyjnością kształtują przyszłość technologii, a ich działania często wykraczają poza granice Polski.
Cyfrowe Oscary
Digital Shaper to tytuł, który przyznawany jest wybitnym osobowością cyfrowego świata i nowych technologii. O tym, kto znajdzie się w prestiżowym zestawieniu Digital Shapers, decyduje Digital Academy – kapituła składająca się z ponad 230 osób, reprezentujących różne branże, ale także świat nauki, organizacje publiczne, a także laureatów poprzednich edycji Digital Shapers. Nie bez przyczyny nagrody Digital Shapers nazywane są w środowisku Oscarami świata cyfrowego w Polsce.
– Osoby wyróżnione tytułem Digital Shapers wykazują się nie tylko wiedzą technologiczną i umiejętnościami w zakresie cyfrowej transformacji, ale także zdolnościami przywódczymi i innowacyjnością. Wpływają na realne zmiany w swoich organizacjach lub społecznościach, efektywnie wykorzystując technologię do rozwiązywania istotnych problemów. Ponadto, posiadają zdolność tworzenia i wdrażania wizji przyszłości, angażując innych w proces transformacji – mówi Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu Fujitsu Poland, Przewodniczący Digital Academy.
O miejsce na liście, która powstała z inicjatywy fundacji Digital Poland, jak co roku ubiegały się dziesiątki kandydatów. Najlepsi z nich, według oceny członków Digital Academy, trafili do grona liderów, którzy odgrywają pierwszoplanową rolę w digitalizacji polskiej gospodarki i mają predyspozycję do tego, zrewolucjonizować rzeczywistość i świat, w którym żyjemy. Takich ludzi nazywamy Digital Shapers.
Architekci cyfrowej potęgi
Osoby, które trafiły na listę Digital Shapers 2023 to osoby o wyjątkowej odwadze i wizji. Realizują unikalne projekty, edukują, popularyzują i objaśniają działanie sztucznej inteligencji, a także zakładają start-upy, które zdobywają uznanie na rynkach międzynarodowych. Podejmowane przez nich działania sprawiają, że tempo innowacyjności polskiej gospodarki jest niezwykle dynamiczne.
– Osoby uhonorowane tytułem Digital Shapers pokazują, jak ważna jest ciągła edukacja we współczesnym, cyfrowym świecie. Wyróżniają się nie tylko swoją wiedzą i umiejętnościami, ale także zdolnością do wprowadzania realnych zmian poprzez swoje projekty i inicjatywy. Podejmowane przez nich działania, są doskonałymi przykładami tego, jak edukacja może kształtować przyszłość i wspierać rozwój społeczności – mówi Agnieszka Jankowska. Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji, Członkini Zarządu Fundacji Digital Poland, Dyrektor Departamentu ds. Korporacyjnych i Public Affairs w T-Mobile Polska.
Osoby nagradzane tytułem Digital Shapers oceniane są za działania podejmowane w roku poprzedzającym otrzymanie statuetki w jednej z pięciu kategorii: edukacja, transformacja cyfrowa, inwestycje, innowacje i technologie oraz wizjoner.
Digital Academy przyświeca co roku jeden konkretny cel: znaleźć wizjonerów, ludzi, którzy zarażają innych optymizmem i dają impuls do działania. Zatem poznajmy nazwiska liderów, którzy nie tylko wprowadzają nowoczesne rozwiązania, ale także inspirują do cyfrowej transformacji na niespotykaną dotąd skalę.
Lista Digital Shapers 2023
Edukacja
- Magdalena Bigaj, Prezeska Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa" – nagrodzona za wydaną w 2023 książkę "Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?".
- Zofia Kierner, Prezeska Girls Future Ready – nagrodzona za swoje znaczące osiągnięcia jako twórczyni fundacji Girls Future Ready oraz założycielka agencji 50one. Zofia Kierner dąży do efektywniejszego, systematycznego i dostępnego rozwoju dziedziny filantropii i social impact.
- Martyna Wojciechowska, Dziennikarka i Prezeska Fundacji UNAWEZA – nagrodzona za projekt "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" pokazujący stan zdrowia psychicznego polskich nastolatków.
Transformacja Cyfrowa
- Jan Maria Kowalski, Dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Banku Pekao –nagrodzony za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyzacji, analityki danych, AI i usług chmurowych.
- Adam Marciniak, Prezes VeloBank – nagrodzony za transformację VeloBanku, ale także za przygotowanie go z sukcesem do sprzedaży i oddanie w ręce nowego inwestora.
- Ewelina Włoch, Naczelniczka w Wydziale Cyfryzacji i Nowych Technologii w Urzędzie Miasta Rybnik – nagrodzona za przeprowadzone procesy cyfryzacji w Urzędzie Miasta Rybnik oraz spółkach miejskich.
Inwestycje
- Maciej Gnutek, General Partner w Credo Ventures – nagrodzony za inwestycję jako pierwszy instytucjonalny inwestor w Eleven Labs oraz za zaproszenie innych Angel Investor do współpracy przy tej inwestycji.
- Bartek Pucek, Prezes Foward Operators – nagrodzony za aktywne inwestowanie oraz wspieranie ekosystemu inwestycji anielskich.
- Paulina Skrzypińska, Chief Innovation Officer w Banku BNP Paribas Polska – nagrodzona za aktywowanie nowej klasy finansowania w Polsce w postaci specjalnych ofert dla firm innowacyjnych oraz wejście w ten rynek również jako inwestor.
Innowacje i Technologie
- Piotr Dąbkowski i Mateusz Staniszewski, założyciele ElevenLabs – nagrodzeni za stworzenie ElevenLabs – firmy wykorzystującej AI do generowania syntetycznego głosu na podstawie tekstu lub klonowania prawdziwego głosu.
- Rafał Modrzewski, prezes ICEYE – nagrodzony za stworzenie start-upu, który jesienią 2023 roku, we współpracy ze SpaceX, umieścił na orbicie cztery nowe satelity, co zwiększa możliwości gromadzenia danych oraz pokazuje rosnący popyt i zainteresowanie usługami ICEYE.
- Julia i Marcin Markiewiczowie oraz Michał Wilkowski, założyciele Silent Eight – nagrodzeni za stworzenie i rozwój Silent Eight. Platforma AI firmy Silent Eight do walki z przestępstwami finansowymi bada każdą podejrzaną transakcję, beneficjenta i klienta w czasie rzeczywistym. Z usług firmy korzystają instytucje finansowe na całym świecie.
Wizjoner
- Prof. ALK dr hab. Aleksandra Przegalinska i Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego – nagrodzeni za wydanej w 2023 roku wspólnej publikacji pt. "Strategizing AI in Business and Education", która pokazuje szereg zastosowań AI w procesach i strategiach biznesowych.
- Ligia Kornowska, lekarz, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, Prezes Zarządu Data Lake – nagrodzona za wyjątkowe zaangażowanie, które wyróżnia ją spośród innych liderów w dziedzinie innowacji medycznych.
- Prof. Michał Kosiński, wykładowca, Uniwersytet Stanforda – nagrodzony za badania nad AI i popularyzację wiedzy o etycznym wykorzystaniu narzędzi generatywnych opartych na sztucznej inteligencji, a także wpływu big data na równe szanse w zatrudnieniu.
Partnerami czuwającymi nad poprawnością zgłoszeń 6. edycji Listy Digital Shapers są: Backer McKenzie, Fujitsu, MCI Capital, Microsoft, T-Mobile Polska, Ringier Axel Springer, TVN Warner Bros. Discovery, Visa.