To już kolejny apel, w ramach inicjatywy „Czas na cyfrową gospodarkę!”. Poprzednio wspólnie opracowaliśmy pakiet „Cyfrowa Edukacja”, z którego rząd już skorzystał. Tym razem pragniemy zwrócić Państwa uwagę na stan cyfryzacji systemu ochrony zdrowia.
Obecna epidemia obnażyła zły stan systemu bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia. Szczególnie widoczne są następujące wady obecnego systemu ochrony zdrowia:
- brak podstawowych rezerw sprzętowych i materiałowych, w tym systemów informatycznych do reglamentowania towarów,
- brak dedykowanego systemu informatycznego i przeszkolonej kadry, który mogłaby go wykorzystać do zarządzania oraz automatycznego wdrażania odpowiednich procedur na wypadek kryzysu epidemicznego,
- brak systemu informatycznego do ewidencjonowania stanu zdrowia obywateli on-line, który pozwoliłby na odpowiednio szybką reakcję i zarządzanie procesem,
- fragmentaryczna i niespójna cyfryzacja uniemożliwiająca sprawne wykorzystanie już istniejących systemów, jak np. system e-recepty,
- brak powszechnego i sprawnego systemu elektronicznego potwierdzania tożsamości,
- brak systemu ekspertowego pozwalającego na racjonalizację posiadanych zasobów w służbie zdrowia,
- brak systemu ekspertowego pozwalającego na uruchomienie rezerw kompetencyjnych, kadrowych, produkcyjnych i transportowych istniejących w przemyśle,
Projektując program należy mieć świadomość, że rynek produktów, usług i materiałów dla służby zdrowia jest bardzo silnie regulowany. Większość materiałów i osprzętu dopuszcza się do użytku po spełnieniu szeregu wymogów potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami. Wprowadzone ad hoc regulacje prawne pozwalają na szybkie uruchomienie produkcji, ale nie zwalniają z odpowiedzialności za popełnione w wyniku pośpiechu błędy technologiczne, które mogłyby spowodować niepotrzebne ofiary. Nie ma też systemu niezbędnych informacji, które pozwoliłyby tę przeszkodę szybko pokonać. Istnieją rozwiązania lokalne i cząstkowe, których zasięg oddziaływania jest bardzo ograniczony.
Powyżej zostały wymienione tylko niektóre obszary, które wymagają holistycznego programu inwestycji w system ochrony zdrowia. Ze wszystkich systemów bezpieczeństwa służących ochronie życia i zdrowia obywateli ten jest z całą pewnością najważniejszy. Należy mieć nadzieję, że przy kolejnych oszczędnościach dyktowanych woluntaryzmem politycznym będziemy mieli „na świeżo” w pamięci, że straty gospodarcze jakie powodują tego typu „oszczędności” można porównać tylko do strat, jakie ponoszą obywatele w czasie wojny. Już dzisiaj wiemy, że oszczędzone w ostatniej dekadzie 100 mld zł będzie nasz kosztować wielokrotność tej sumy.
Powinniśmy uzupełnić posiadany potencjał przemysłowy i intelektualny o komplementarny system współpracy z sektorami takimi jak np. służba zdrowia czy edukacja, by można go wykorzystać w razie potrzeby. Działania w tym kierunku należy podjąć niezwłocznie. Nauka od dawna sygnalizuje, że zagrożenia epidemiologiczne będą narastać. Mimo, że jesteśmy teraz skupieni na walce z COViD-19, powinniśmy mieć świadomość, istnienia zagrożenia o podobnej skali i intensywności.
Zwracamy się do wszystkich organizacji i instytucji o pomoc w przygotowaniu pakietu modernizacji sektora Ochrony Zdrowia.