19 organizacji w kraju wysłało kolejny apel „Czas na cyfrową gospodarkę!” do rządzących z propozycją zmian, które ułatwią funkcjonowanie firm, organizacji i obywateli w czasach koronawirusa. Wśród postulatów znalazła się m.in. propozycja zakupu leków, także tych na receptę przez internet oraz przeznaczenie 2 mld złotych na telemedycynę.
W związku z COVID-19 i jego wpływem na funkcjonowanie społeczeństwa, firm, organizacji i wszystkich instytucji w kraju i na świecie, przedstawiciele największych organizacji w kraju, chcąc pomóc przyspieszyć cyfryzację w Polsce, stworzyli wspólną listę niezbędnych działań w zakresie zdrowia, cyfrowego państwa i telekomunikacji czy finansów, które pozwolą Polsce szybko wejść na cyfrową drogę.
W ich imieniu Fundacja Digital Poland 6 kwietnia przekazała rządzącym kolejny apel „Czas na cyfrową gospodarkę!”. To drugi stworzony wspólnie pakiet postulatów w zakresie cyfrowej gospodarki. Pierwszy dotyczył wprowadzenia pilnych zmian w obszarze edukacji szkolnej. Warto podkreślić, że część zaproponowanych rozwiązań została już wdrożona.
Czas na cyfrową gospodarkę!
Co znajduje się w przesłanym apelu? M.in. konieczność powołania specjalnego programu dla startupów, które straciły możliwość finansowania. Sygnatariusze proponują stworzenie specjalnego programu dla startupów na wzór rozwiązania niemieckiego. Program polega na udzielaniu pożyczek startupom, które mają już inwestorów VC lub aniołów biznesu. Pożyczki byłyby udzielane pod warunkiem kolejnego (niewysokiego) finansowania od obecnych inwestorów, dzięki czemu państwo zyskiwałoby pewną gwarancję, że te biznesy mają sens.
W dokumencie znalazł się też postulat przyspieszenia wejścia w życie ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej, czy propozycja stworzenia programów inwestycyjnych i zaplanowanie zamówień publicznych, na wzór Planu Marshala, które zaktywizują przedsiębiorców. Zalecamy przygotowanie pakietu inwestycyjnego i modernizacji w sferze innowacji i cyfryzacji w sektorach m.in. Ochrony Zdrowia, Cyfrowej Edukacji, Cyfrowego Państwa (eGOV), Finansów (Gospodarki bezgotówkowej), telekomunikacji, w tym budowy sieci, szczególnie na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych.
Możliwość założenia Profilu Zaufanego na bazie automatycznej wideo weryfikacji klienta opartej o sztuczną inteligencję i analizę dokumentów (paszport lub dowód osobisty) – to kolejna proponowana przez ekspertów zmiana, która ułatwi nam funkcjonowanie nie tylko w czasie kronawirusa, ale także po nim.
Cyfrowe zdrowie
W przesłanym apelu znalazła się też propozycja stworzenia specjalnego funduszu z kwotą 2 mld PLN na wdrożenia rozwiązań telemedycyny dla szpitali, przychodni, domów opieki na wzór i podobieństwo działań podjętych w Stanach Zjednoczonych. A także propozycja udostępnienia usług cyfrowej tożsamości (np. PZ, certyfikatów ZUS) do wykorzystania w obszarze e-zdrowia, w szczególności, by móc zidentyfikować pacjenta. Eksperci proponują też możliwość zakupu leków, łącznie z lekami RX na receptę, które nie wymagają "lodówki" i wyrobów medycznych przez internet.