Podsumowanie pierwszej edycji największego wydarzenia technologicznego w Polsce
Przez pierwsze dziesięć dni października fani technologii mogli uczestniczyć w Festiwalu Cyfryzacji. Ponad 35 ekscytujących i edukujących wydarzeń, odbywających się na terenie całej Polski, przyciągnęło w sumie ponad 70 000 osób i spotkało się z entuzjastycznymi reakcjami uczestników. Zainteresowanie Festiwalem i wydarzeniom mu towarzyszącym pokazuje, jak bardzo brakowało w Polsce takiej inicjatywy i pozwala nazywać ją największym edukacyjno-technologicznym wydarzeniem w kraju.
Festiwal Cyfryzacji 2019 - podsumowanie w liczbach
1 października rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Cyfryzacji zorganizowanego przez Fundację Digital Poland oraz jej partnerów: Cyfrowy Polsat, Huawei, Netia, Plus, UPC, TVN Digital, RASP, Visa, Agora, Polpharma, PwC, Rzeczpospolita oraz Ströer. To największa inicjatywa edukacyjno-technologiczna w Polsce, której celem jest edukacja Polaków. Dzięki wsparciu największych mediów oraz szerokiej obecności w telewizji, radio, prasie czy na portalach internetowych, informacje o festiwalu dotarły do ponad 10 milionów osób w całej Polsce. Nie zabrakło też komunikatów zapowiadających festiwal w warszawskim metrze oraz na nośnikach cyfrowych w tramwajach i autobusach. W mediach społecznościowych natomiast, swoją potęgę ukazała współpraca z partnerami, dzięki której zasięg festiwalowej komunikacji osiągnął poziom 4 milionów.
Celebracja cyfrowego maratonu zaczęła się od uroczystej gali otwarcia, podczas której zostały wręczone nagrody Digital Shapers. 174-osobowa Digital Academy nagrodziła Cyfrowymi Oscarami 15 osób, które wykazały się ponadprzeciętnym wkładem w rozwój cyfrowej gospodarki w Polsce.
Digital Shaper to nagroda dla tych, którzy szarpią digital, czyli go ruszają, dynamizują, wprawiają w ruch. Bycie w gronie takich osób to jest wielka radość, wielka niespodzianka i też wielkie wyróżnienie – mówiła podczas gali otwarcia Bianka Siwińska, która została wyróżniona za stworzenia międzynarodowej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit, pokazującej siłę kobiet w technologii.
Jedną z największych atrakcji Festiwalu okazała się Noc Innowacji, zorganizowana na wzór Nocy Muzeów. 5 października w 6 miastach: Bydgoszczy, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu centra badawczo-rozwojowe, uczelnie oraz instytucje naukowe otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. Na uczestników czekało ponad 60 atrakcji, które odwiedziło ponad 1200 osób. Ogromne emocje wśród najmłodszych wzbudziła wizyta w studiu Polsat Games, które tej wyjątkowej nocy zgromadziło ponad 120 osób. Jeszcze więcej zwiedzających dotarło do oddalonych o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy supernowoczesnych wyposażonych w roboty magazynów Frisco.pl. Popularność Nocy Innowacji pokazuje, że nowe technologie budzą ciekawość Polaków i są żywym dowodem na to, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z innowacjami.
To, o czym czytaliśmy, że nadejdzie, stało się rzeczywistością. Przedsiębiorstwa się zmieniają, ludzie się zmieniają, świat się zmienia na skutek masowej cyfryzacji. Nie możemy stać obok, musimy biec tak samo szybko jak nasi znajomi, konkurencyjne firmy, bo inaczej jako Polska, jako Polacy pozostaniemy w tyle. Takie inicjatywy jak Festiwal Cyfryzacji, a w szczególności Noc Innowacji są kluczowe, aby przygotować nas, Polaków, do nadchodzącej rewolucji. Dzięki takim inicjatywom możemy w prosty sposób pokazać i wytłumaczyć bardzo złożone zagadnienia. Wszystko to pozwala lepiej zrozumieć, co nas czeka i dobrze się do tych zmian przygotować – mówi prof. Andrzej Sobczak, Ambasador Festiwalu Cyfryzacji.
Uruchomiony w czasie trwania festiwalu kurs online z podstaw sztucznej inteligencji dla każdego w ramach inicjatywy #AIChallenge również spotkał się z pozytywnym odbiorem. W ciągu pierwszych dwóch tygodni od ogłoszenia wyzwania #AIChallenge 1000 osób zrobiło kurs ze sztucznej inteligencji i pochwaliło się swoim certyfikatem w social mediach, zachęcając tym kolejne osoby do podjęcia wyzwania. Celem #AIChallenge jest przybliżenie Polakom podstaw sztucznej inteligencji. Sama inicjatywa to już ponad 20 firm i 20 ambasadorów.
Festiwal Cyfryzacji skupił na sobie uwagę również wszystkich łowców okazji. Akcja Cyfrowe Zniżki, podczas której firmy partnerskie oferowały zniżki i promocje na swoje produkty oraz usługi, cieszyła się niemałym zainteresowaniem. Jedynym wymogiem na skorzystanie ze zniżki było opłacenie zakupów w formie bezgotówkowej – to okazja, by przekonać się, że zakupy online i płatności bezgotówkowe są nie tylko bezpieczne, ale też szybkie i wygodne.
To również tutaj, w czasie Festiwalu Cyfryzacji, zaprezentowany został najnowszy raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, który stał się obiektem dyskusji specjalistów i polityków podczas konferencji podsumowującej Festiwal Cyfryzacji, czyli Digital Summit, będącej nową platformą dialogu pomiędzy prezesami, politykami, naukowcami i liderami opinii. Spotkaniu towarzyszyła pierwsza tego rodzaju debata polityków dotycząca programów poszczególnych partii politycznych w zakresie nowych technologii.
Raport jest szczegółową analizą obecnego stanu rzeczy i diagnozą oceniającą nastroje Polaków i ich gotowość na realizację wizji Społeczeństwa 5.0, które jest w stanie aktywnie wykorzystywać technologie celem rozwiązania strategicznych problemów kraju. Co ciekawe, aż 97% badanych powiedziało, że technologie są potrzebne, a ponad 90% dostrzega ich kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Przy czym już tylko 50% zdecydowałaby się na zdalną wizytę u lekarza a 34% poddałoby się operacji przeprowadzanej przez robota.
Wdrożenie nowych technologii nie odbędzie się bez szerokiej zgody społeczeństwa na ich stosowanie w życiu codziennym. Dlatego powstał Festiwal Cyfryzacji, by przekonać Polaków do benefitów płynących z cyfryzacji. Wierzymy, że ten cykliczny raport przyczyni się do lepszej debaty w sferze publicznej i formułowania działań wspierających popularyzację nowych technologii w Polsce. Stephen Hawking twierdził, że sztuczna inteligencja może być największym wynalazkiem w historii ludzkości. Jednocześnie przestrzegał, że kluczowe dla naszej cywilizacji i przetrwania gatunku jest badanie, już teraz, wszystkich konsekwencji związanych z jej rozwojem. W Fundacji Digital Poland uważamy, że jednym z kluczowych elementów rozwoju nowych technologii jest współpraca – podkreśla Aleksander Kutela, wiceprezes Ringier Axel Springer Polska oraz Przewodniczący Rady Fundacji Digital Poland.
Choć Festiwal Cyfryzacji dobiegł już końca, sama inicjatywa trwa dalej. Na stronie festiwalu cały czas pojawiać się będą nowe, interesujące informacje związane ze światem digital. Wiele będzie się działo także w dziedzinie edukacji – szkolenie #AIChallenge to wyzwanie, które trwa cały rok. Fundacja Digital Poland liczy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy minimum 1 proc. obywateli zrobi kurs z podstaw sztucznej inteligencji. Kurs jest darmowy i można go zrobić, nie wychodząc z domu. Szkolenie jest dostępne na platformie Navoica.pl.
Kolejną inicjatywą, która została uruchomiona w czasie Festiwalu Cyfryzacji, ale trwa nadal jest Cyfrowy Bohater. Fundacja Digital Poland organizuje zbiórkę pieniędzy dla podopiecznych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi na profesjonalne szkolenia, które pozwolą związać przyszłość osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, ze stabilną i prosperującą branżą IT. Każdy może obudzić w sobie Cyfrowego Bohatera i wykonując prosty gest zapewnić lepszą przyszłość osobom potrzebującym. Siła internetowej społeczności jest nieoceniona i to właśnie dzięki niej inicjatywa Digital Poland może realnie zmienić życie tych, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Dobro jest jak zawiadomienie o aktualizacji oprogramowania - zawsze wraca i zmienia nasze życie na lepsze.