Przyszłość będzie należeć do sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy i wszechobecnego internetu gigabitowego – prognozują eksperci. I choć te trzy elementy w ciągu najbliższych 10 lat zmienią życie każdego z nas, nie każdy zdaje sobie sprawę z rozwiązań, jakie trafią w nasze ręce dzięki zastosowaniu technologii przyszłości w praktyce.
Co zmieni się w ciągu najbliższych lat? Prognozy futurologów skonfrontowaliśmy z opiniami ekspertów Festiwalu Cyfryzacji - przedstawicielami największych firm w Polsce, którzy postawili sobie za cel edukację Polaków i przygotowanie ich na nadchodzące zmiany. O zaskakujących technologiach przyszłości, opisanych przez ekspertów, będzie można dowiedzieć się więcej biorąc udział w Festiwalu Cyfryzacji, który ruszył 1 października.
Nadchodzące lata to czas należący przede wszystkim do sztucznej inteligencji. Według raportu Global Industry Vision już w ciągu najbliższych 6 lat aż 97% największych międzynarodowych firm wdroży rozwiązania oparte na AI, a stopień rozpowszechnienia inteligentnych robotów domowych na świecie osiągnie 14%. Wraz z pojawieniem się nowych gadżetów, liczba urządzeń podłączonych do Internetu, których według danych IoT Analytics jest obecnie ok. 7 mld, wzrośnie w kolejnych latach do 21,5 mld! Większości z nich nawet nie dostrzeżemy, ale to dzięki nim w miastach stopniowo zaczną pojawiać się autonomiczne samochody, korki przejdą do przeszłości, a w większości dużych miast powstaną inteligentne parkingi informujące o dostępności miejsc.
Niewidoczne, usieciowione urządzenia IoT (Internetu Rzeczy) pojawią się też w przedmiotach codziennego użytku: pralkach czy szczoteczkach do zębów. Dzięki nim w tych pierwszych nie tylko dostaniemy wiadomość, kiedy skończy się pranie, ale zostaniemy poinformowani, że wśród kolorowych ubrań znalazła się biała koszula czy wymagającego delikatnego traktowania jedwabna apaszka.
Wearables, hearables i telefon w oku
Konsekwencją rozwoju AI i IoT będzie koniec ery smartfonów, czyli coś czego dziś chyba nikt nawet nie bierze pod uwagę. Zdaniem futurolożki Amy Webb z Future Today Institute ten proces właśnie się rozpoczyna i w ciągu najbliższych 10 lat telefon, który dziś towarzyszy nam na każdym kroku, zostanie zastąpiony przez kilka urządzeń komunikacyjnych noszonych na ciele (werables) lub w uchu (hearables). Pierścionki, bransoletki, okulary, słuchawki to tylko kilka możliwości, które zastąpią smartfona. Dzięki analizie naszego rozkładu dnia i ciągłym monitorowaniu ruchu, pulsu, ciśnienia krwi czy aktywności fal mózgowych, takie urządzenia, wspomagane przez AI, będą w stanie przewidzieć, co zamierzamy zrobić i jeszcze zanim o tym pomyślimy, głos asystenta przekaże nam przydatne informacje.
Hearables pozwolą nam tymczasem na skuteczne komunikowanie się w różnych językach dzięki translacji naszego głosu w czasie rzeczywistym, która odbywać się będzie w chmurze.
Prawdziwy przełom nastąpi jednak dopiero kiedy uda się zastąpić znany nam dziś 5-6-calowy ekran inteligentnymi okularami, a następnie soczewkami kontaktowymi. Dzięki takim rozwiązaniom komputery staną się niewidoczne, a wszelkie informacje wyświetlane będą tuż przed naszym okiem.
Te futurystyczne wizje nie będą mogły stać się rzeczywistością bez użycia Internetu gigabitowych prędkości – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei - Dlatego pierwszym krokiem w przyszłość jest budowanie sieci 5G, która dzięki docelowej szybkości na poziomie 10 Gb/s i opóźnieniom mniejszym niż 1 ms, stanie się szkieletem dla aplikacji i sztucznej inteligencji działających w chmurze. Okulary czy soczewka w oku będą tylko zdalnym ekranem, który dzięki sieci 5G da im dostęp do niespotykanej w żadnym domowym komputerze mocy obliczeniowe – dodaje przedstawiciel Huawei.
Zakupy przyszłości
W ciągu najbliższych lat utrzyma się tendencja do kupowania towarów online, jednak w przyszłości, zanim zdecydujemy się na sfinalizowanie transakcji, możliwe będzie dokładne obejrzenie produktu w technologii VR. Nawet przymierzanie ubrań stanie się zbędne dzięki możliwości Mixed Reality, czyli osadzenia wirtualnych przedmiotów w rzeczywistym świecie. Dzięki tej technologii będziemy w stanie ocenić jak wymarzona sukienka zachowuje się w tańcu, czy też ile miejsca na naszym podjeździe zajmie upragniony samochód, podczas gdy w jego szybach znajdziemy odbicie otoczenia sprzed naszego domu.
Zmieni się również forma dostarczenia internetowych zakupów do adresata. Czas oczekiwania na przesyłkę w przypadku drobnych zakupów skróci się z 1-3 dni do… nawet do 2 godzin! O ekspresową dostawę zadbają bowiem poruszające się po niebie autonomiczne drony cargo.
Sposób realizacji płatności w sklepie czy restauracji również ulegnie zmianie. Zamiast wyciągać kartę kredytową czy telefon obsługujący płatności zbliżeniowe, za towary i usługi zapłacimy pokazując naszą dłoń czy twarz.
Dzięki rozwojowi technologii w coraz większej liczbie miejsc będziemy płacić za pomocą naszego smartfona lub inteligentnego zegarka. Innowacje płatnicze spowodują, że codzienne funkcjonowanie będzie coraz wygodniejsze. Z czasem wyjdą z użycia na przykład papierowe bilety w komunikacji miejskiej, a zakupy będą realizowane w ramach wybranych przez nas abonamentów. Podobnie jak muzykę czy gazety w wydaniach cyfrowych, będziemy otrzymywać zakupy spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego. Jesteśmy na etapie przejścia od płatności zbliżeniowych realizowanych kartą, przez płatności mobilne smartfonem, aż do zakupów z poziomu urządzeń mobilnych bez konieczności fizycznej obecności w stacjonarnym punkcie sprzedaży – zapewnia Jakub Kiwior, dyrektor zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.
Na tym nie koniec, bo o część codziennych sprawunków wcale nie będziemy musieli się martwić. Już niebawem obowiązek wykonywania zakupów spożywczych do domu przejmie nasza lodówka i szafka cargo, które nauczą się, jakich produktów używamy najczęściej i gdy tylko zabraknie ich na półce, urządzenia automatycznie dokonają zamówienia.
Robot w każdym domu
Szacuje się, że do 2025 roku w 14% domów spotkamy roboty, które będą odkurzać, prasować i składać ubrania. Obok tych „praktycznych” zrobotyzowanych pomocników zaczną pojawiać się też boty, którym będzie można powierzyć np. edukację dzieci. „Nauczyciele” przyszłości dostosują plany nauczania do zainteresowań i łatwości, z jaką dzieci przyswajają wiedzę.
Terapeutyczny potencjał robotów dostrzegają ośrodki zajmujące się osobami w podeszłym wieku. Według raportu Global Industry Vision, za 3 lata średnio 10 robotów znajdzie się na wyposażeniu domów spokojnej starości w krajach grupy G8. Oprócz pomocy w pracach takich jak towarzyszenie osobom starszym podczas spacerów, inteligentne roboty będą sposobem na samotność – zmobilizują pensjonariuszy do rozmowy i ruchu.
Na tym oczywiście nie koniec, bo roboty będziemy coraz częściej spotykać na dworcach, stacjach metra, ale również jest kwestią czasu, kiedy zastąpią np. dentystów. Pierwsze testy pokazały już, że maszyna może być na tyle autonomiczna, by samodzielnie przeprowadzić zabieg osadzania implantów z precyzją przewyższającą możliwości stomatologa.
Selfie zamiast kolejki do lekarza
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że globalny niedobór lekarzy i pielęgniarek z 4,3 miliona wzrośnie do 9 milionów do 2030 r. Dlatego tym większe znaczenie dla medycyny będzie miało zastosowanie w niej sztucznej inteligencji, VR i 5G.
Dzięki nowym technologiom możliwe stanie się nie tylko odbywanie wizyt u lekarza online, ale też przeprowadzanie zdalnych operacji na odległość. Kluczowa tu jednak będzie możliwość zdalnego wykonywania badań. Kilka zdjęć selfie wystarczy, by już odpowiednio zaawansowany smartfon, mający wsparcie AI i procesora przetwarzania obrazu, zmierzył ciśnienie krwi porównując kolejne ujęcia twarzy pacjenta. W podobny sposób będzie można też oszacować zażółcenie skóry człowieka, a tym samym wykryć choroby wątroby i trzustki na wczesnym etapie ich zaawansowania.
Dzięki rozwiązaniom zdalnym stetoskop, zwany przez pacjentów często „słuchawkami”, będzie mógł być zastąpiony przez urządzenie, które pacjent samodzielnie lub przy pomocy kogoś bliskiego sam przyłoży do ciała. Rola lekarza pierwszego kontaktu będzie coraz częściej ograniczać się do zatwierdzenie wstępnej diagnoz przeprowadzonej przez AI.
Gigabitowa rewolucja - nowe oblicze rozrywki
Internet gigabitowych prędkości umożliwi rozwój nowych obszarów rozrywki cyfrowej dzięki zastosowaniu takich technologii jak VR, AR i AI. Wykorzystywane one będą nie tylko do gier komputerowych i telewizji, ale także obszarów związanych z podróżami, edukacją, relacjami międzyludzkimi czy komunikacją z innymi. Już dziś, według badania opracowanego na zlecenie UPC Polska przez infuture hatalska foresight institute, prawie połowa (43%) uczestników miała styczność z rozwiązaniami AR lub VR twierdząc, że wkrótce takie rozwiązania staną się popularne i powszechnie używane w codziennym życiu. Obecnie, wśród najszybciej rozwijających się nowych obszarów rozrywki cyfrowej znajdują się m.in. technologie umożliwiające oglądanie treści wideo w tzw. zanurzeniu (Immersive world), rozwiązania odpowiadające na potrzebę doświadczania przy zaangażowaniu wielu zmysłów na raz (Human inter-net-action) czy innowacje umożliwiające naukę przez wirtualnie doświadczenie, np. spacerowanie po mieście sprzed 400 lat czy przeprowadzanie próbnych operacji (Unlimited knowledge).
Rozwój cyfrowej rozrywki napędzany jest przez gigabitowy Internet. Rozpoczyna on erę nowych możliwości dla użytkowników. Czy to na urządzeniach stacjonarnych, czy przenośnych. W każdym miejscu i w każdej chwili. Superszybki Internet odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu doświadczeń cyfrowych na wyższy poziom poprzez dalszy rozwój oferty i jej jakości, nadając nowe znaczenie rozrywce, edukacji, komunikacji i kreacji – podkreśla Robert Redeleanu, prezes UPC Polska.
Operator wprowadził w ubiegłym roku na rynek Internet światłowodowy o prędkościach gigabitowych, z którym obecnie dociera już do ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Ultraszybki Internet zwiastuje nie tylko rozwój nowych obszarów rozrywki, ale również stanowi potężny impuls innowacyjny, który przyczyni się do budowy nowoczesnej gospodarki. Firma konsultingowa Arthur D. Little (ADL) oszacowała, że powszechne zastosowanie tych technologii w praktyce w ciągu najbliższych 6 lat roku przyczyni się do otwarcia na starym kontynencie rynku produktów i usług o wartości od 250 mld euro do nawet 660 mld euro rocznie. Wartość tych rynków w skali globalnej może wynieść nawet 3,5 bln euro rocznie.
Przyszłość zaczyna się dziś – nie zostawaj z tyłu!
Jedno jest pewne – z każdym dniem jesteśmy bliżej ujrzenia świata, w którym rozwiązana, które dziś dla wielu brzmią jak science fiction, za chwilę staną się rzeczywistością. Dlatego też tak istotne jest aktualizowanie wiedzy na temat technologii dotykającej każdego aspektu naszego życia.
Nowe technologie i cyfryzacja stwarzają olbrzymi możliwości, ale też duże zagrożenia. Jeśli chcemy, żeby były dla nas szansą, a nie zagrożeniem, to musimy je dobrze poznać i nauczyć się je z nich właściwie korzystać. I tu taj jest olbrzymia rola mediów, które mogą i powinny być dla nas przewodnikiem po świecie nowych technologie – przekonuje Aleksander Kutela, wiceprezes Ringier Axel Springer Polska.
O tym, jak cyfrowe rozwiązania mogą zmienić naszą codzienność można dowiedzieć się biorąc udział w Festiwalu Cyfryzacji - największej inicjatywie technologiczno-edukacyjna w Polsce, której celem jest edukacja Polaków. Festiwal rozpoczął się 1 października i potrwa 10 dni, podczas których odbywa się blisko 30 różnych wydarzeń. Uczestnicy mogą poznać i poprzez doświadczenia oraz zabawę zrozumieć, jak działają technologie przyszłości. Świat nowych technologii jest dla wszystkich, którzy chcą być jego częścią, a Festiwal Cyfryzacji to okazja na zdobycie nowych, cyfrowych umiejętności i aktualizację wiedzy.
O Festiwalu Cyfryzacji
Festiwal Cyfryzacji odbywa się w dniach 1-10 października na terenie całej Polski. To czas, kiedy każdy może zaktualizować swoją wiedzę na temat nowych technologii i cyfryzacji. W świecie, w którym otacza nas niezliczona ilość danych, nie nadążamy z przyswajaniem kolejnych nowinek technologicznych, oswojenie się z niezbędnymi technologiami czy porcjami informacji, a także zdolność efektywnego ich wykorzystania będą na wagę złota. Dlatego tak ważna jest edukacja. Fundacja Digital Poland, tworząc Festiwal Cyfryzacji, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.