Chciałbyś łatwo sprawdzić, który komitet wyborczy jest najbliższy Twoim przekonaniom politycznym? Kto najbardziej wspiera cyfryzację w Polsce? Rozwój sieci 5G, walka z cyfrowym bezrobociem, możliwość głosowania i załatwienia spraw administracyjnych przez internet - to tylko niektóre z tematów, o które pytamy w Cyfrowym Kompasie.
Cyfrowy Kompas to internetowa aplikacja, która mierzy zbieżność Twoich poglądów politycznych w zakresie nowych technologii i cyfryzacji z programem wyborczym i opiniami komitetów wyborczych. Aplikacja pozwala ulokować ważne zagadnienia z zakresu cyfryzacji oraz nowych technologii w przestrzeni politycznej i społecznej, a co za tym idzie ułatwia odnalezienie się w rozbudowanych programach wyborczych. Cyfrowy Kompas pokazuje bowiem podejście poszczególnych komitetów wyborczych do wybranych kluczowych zagadnień, mających wpływ na codzienne życie Polaków.
Jak podkreśla Joanna Chojnacka, kierownik projektu, najwyższa pora, żeby Polacy zainteresowali się polityką. – To od polityków zależy, jak szybki i bezpieczny będzie Twój internet; czy Twoja wolność w internecie będzie zagrożona i czy Twoje dzieci, zamiast ciężkich tornistrów, doczekają się obiecanych e-podręczników. Oczekujmy od naszych polityków rozwiązań na miarę XXI wieku - podkreśla. I dodaje, że małe zainteresowanie cyfryzacją ze strony naszych parlamentarzystów to najlepszy dowód na to, że tego rodzaju projekty są bardzo potrzebne.
Co ciekawe, komitetem wyborczym, który jako jedyny wykazał zainteresowanie udzieleniem dodatkowych informacji na temat wagi, jaką przywiązuje do zagadnień dotyczących cyfryzacji w swoim programie, była Koalicja Obywatelska. Stanowiska pozostałych komitetów zostały uwzględnione w aplikacji w oparciu o ich oficjalne, powszechnie dostępne programy.
Już na tym etapie pojawia się pytanie - czy brak zainteresowania większości komitetów udziałem w tworzeniu interaktywnego narzędzia dla wyborców oznacza, że kwestia rozwoju cyfryzacji w Polsce jest pomijana, traktowana drugorzędnie? Podczas gdy e-recepty, cyberbezpieczeństwo czy Internet Rzeczy stanowią nie tylko symbole najbliższej przyszłości, ale i obietnicę prosperującej gospodarki, cyfryzacja powinna zajmować należne jej miejsce w wykrzykiwanych głośno hasłach wyborczych. Warto więc sprawdzić, w kim najlepiej szukać sojusznika w tworzeniu takiej przyszłości, na jakiej nam zależy.
Twórcą narzędzia jest Fundacja Digital Poland – organizacja pozarządowa, będąca bezstronnym i apolitycznym podmiotem, której celem jest promocja cyfryzacji w Polsce. Misją fundacji jest uczynienie z Polski centrum światowych innowacji.