Nie potrzebujesz peleryny ani batmobila. Nie musisz nawet wstawać z kanapy, by dołączyć do ekipy Cyfrowych Bohaterów i nieść pomoc osobom potrzebującym. Fundacja Digital Poland w ramach Festiwalu Cyfryzacji organizuje zbiórkę dla podopiecznych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi na profesjonalne szkolenia, które pozwolą związać swoją przyszłość ze stabilną i prosperującą branżą IT. Ofiarując potrzebującym możliwość rozwoju i pozyskania potrzebnych kwalifikacji, pomagasz zmienić ich życie.
Pamiętacie historię nowojorskiego bezdomnego Leo, który dzięki pomocy przechodnia zaczął uczyć się programowania i w efekcie opracował swoją aplikację? Czy też film „W pogoni za szczęściem”, opowiadający historię trudnych początków kariery Chrisa Gardnera? Stracił wszystkie środki do życia, wraz z synem doświadczył bezdomności, ale dzięki swojemu uporowi i dobrze wykorzystanej szansie nauki nowego fachu, odniósł sukces. Faktem jest, że każdy, niezależnie od talentu, czy wykształcenia, może wpaść w spiralę kryzysu i nieoczekiwanie znaleźć się na dnie. Jeśli jednak na swojej drodze spotka osobę lub okazję, która umożliwi zmianę równi pochyłej w stabilizujący się grunt, nie tylko może zażegnać trudną sytuację, ale i zawalczyć o godną przyszłość. Istotne jest jednak odkrycie i odpowiednie ulokowanie swojego potencjału.
Cyfrowe kwalifikacje to inwestycja w przyszłość
Prawdą jest, że wyjście z niektórych kryzysowych sytuacji, jak np. z bezdomności jest tak trudne, że mało kto daje radę bez pomocy. Tymczasem wśród tych, którzy mierzą się z podobnymi problemami są przecież ludzie, którzy mają potencjał, którzy mogą być wspaniałymi pracownikami, umieją coś tworzyć. Umożliwienie im pozyskiwania kwalifikacji, które pozwolą na zdobycie zatrudnienia zgodnego z ich predyspozycjami, może realnie pomóc w zażegnaniu trudnej sytuacji życiowej. Należy tylko dostrzec człowieka w człowieku i dać mu szasnę - mówi Paweł Ilecki, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego oraz rzecznik prasowy polskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, od 23 lat w różnych fazach kryzysu bezdomności.
Fundacja Digital Poland, organizator Festiwalu Cyfryzacji, podejmując się misji edukacji społeczeństwa i przygotowania do życia w coraz silniej zdigitalizowanym świecie, pragnie dotrzeć do każdego obywatela, bez wyjątków i wykluczania. Dlatego wspólnie z ekspertami i doradcami zawodowymi Stowarzyszenia Otwarte Drzwi postanowiono wesprzeć rozwój zawodowych umiejętności cyfrowych osób, które znalazły się na życiowym zakręcie. Dla podopiecznych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi przygotowano m.in. kursy testerów oprogramowania i kodowania połączone z zajęciami rozwijającymi znajomość języka angielskiego. Każda ścieżka szkoleniowa dobierana będzie indywidualnie pod kątem predyspozycji i zainteresowań kursanta przy pełnym wsparciu konsultantów zawodowych prowadzących podopiecznych instytucji. Ukończenie kursu to nie tylko certyfikat, ale przepustka do pracy w renomowanych i znanych firmach.
Przygotowanie do podjęcia pracy w branży IT daje perspektywę uzyskania stabilnego zatrudnienia i satysfakcjonujących zarobków, co po życiowych perturbacjach stanowi podstawę skierowania losu na właściwe tory. Dziś na rynku pracy brakuje ponad 470 tys. specjalistów IT o różnym stopniu zaawansowania i różnych umiejętnościach. Według wyliczeń Komisji Europejskiej do 2020 r zabraknie łącznie 900 tys. specjalistów. Jednocześnie w unijnym raporcie Polska opisana jest jako kraj, gdzie obok Francji i Portugalii, w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie najwięcej stanowisk pracy w branży technologicznej. Te cyfry dowodzą, że pozyskanie cyfrowych kwalifikacji to pewna inwestycja w przyszłość, dlatego stanowi trafioną formę pomocy osobom, którym trudno jest odnaleźć nadzieję na pewne jutro.
Obudź w sobie Cyfrowego Bohatera!
Teraz każdy może obudzić w sobie Cyfrowego Bohatera i wykonując prosty gest zapewnić jasną przyszłość osobom potrzebującym. Siła internetowej społeczności jest nieoceniona i to właśnie dzięki niej inicjatywa Digital Poland może realnie zmienić życie tych, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Dobro jest jak zawiadomienie o aktualizacji oprogramowania - zawsze wraca i zmienia nasze życie na lepsze. Może dzięki Twojemu gestowi zyskasz dla swojej firmy cennego pracownika, a nawet odnajdziesz przyjaciela w osobie, która zajmie biurko obok?
Partnerem inicjatywy Cyfrowy Bohater jest portal Zrzutka.pl. Akcja odbywa się w ramach Festiwalu Cyfryzacji, który rusza w Polsce 1 października i potrwa 10 dni, natomiast zbiórka pieniędzy prowadzona będzie do 31 października.
Więcej informacji o zbiórce na https://festiwalcyfryzacji.pl/digital-hero-pomagamy
O Fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland jest organizacją non-profit, której jednym z działań jest podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków. Nowe technologie nie tylko zmieniają niektóre profesje, ale coraz częściej zastępują je nowymi zawodami. Fundacja Digital Poland w ramach organizowanego w październiku Festiwalu Cyfryzacji uruchomiła zbiórkę pieniędzy, które przeznaczy, na kursy z technologii informatycznych dla wybranych podopiecznych Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, żeby w ten sposób dać im szansę na lepsze jutro.
O Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi
Misją Stowarzyszenia Otwarte Drzwi jest udzielanie wsparcia tak, aby osoby z niepełnosprawnościami, bezdomne, bezrobotne oraz pokrzywdzone dzieci i młodzież, stawały się w jak najwyższym stopniu samodzielne i niezależne życiowo.
O Festiwalu Cyfryzacji
Świat nowych technologii jest dla wszystkich, którzy chcą być jego częścią, a Festiwal Cyfryzacji to okazja na zdobycie nowych, cyfrowych umiejętności i aktualizację wiedzy. Nowe technologie nie tylko zmieniają niektóre profesje, ale coraz częściej zastępują je nowymi zawodami. Fundacja Digital Poland tworząc Festiwal Cyfryzacji, chce przygotować Polaków na nadchodzące zmiany. Dlatego w trakcie 10 dni festiwalu będzie można na własnej skórze przekonać się, na czym polega cyfryzacja i jakie korzyści przyniesie każdemu z nas.
Festiwal objęty jest Patronatem Honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Patronat nad wydarzeniem objął także Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Warszawa i Łódź są Miastami Partnerskimi.
Partnerami Strategicznymi Festiwalu Cyfryzacji są: Cyfrowy Polsat, Huawei, Netia, Plus, RASP, TVN Digital, UPC, Visa. Partnerami są: Agora, Prowly, Polpharma, PwC, Rzeczpospolita oraz Ströer.