Nieść kaganek oświaty poprzez wydarzenia rozrywkowe – na tym koncentruje się Fundacja Digital Poland. Trwają przygotowania do największego technologicznego wydarzenia w kraju.
44 proc. menedżerów uważa, że największym wyzwaniem w cyfryzacji jest stworzenie odpowiedniej kultury pracy i kompetencji zarządczych.Technologia i finanse mogą być istotne, ale najważniejszym czynnikiem uruchamiającym cyfryzację jest kapitał ludzki – wynika z raportu "Cyfryzacja to więcej niż technologia", opracowanego przez firmę doradczą Deliotte.- Dynamiczne zmiany zachodzące na rynkach oraz ich nieprzewidywalność stanowią ogromne wyzwanie dla firm i sprawiają, że inwestycje w zasoby ludzkie mają dużo większy wpływ na rozwój całego przedsiębiorstwa oraz jego projektów niż kapitał finansowy czy rzeczowy. To dzięki pracownikom firma ma szansę na stały wzrost i konkurencyjność, ponieważ udoskonalanie procesów czy poszukiwanie nowych kierunków rozwoju, to najczęściej zasługa pomysłowego i zaangażowanego zespołu. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych projektów, gdzie skala działania nie pozwala na osobistą kontrolę wszystkich prac i dużą rolę odgrywają wówczas kompetencje i motywacja całego zespołu oraz podwykonawców. To oni stanowią siłę witalną firmy, a ich praca przekłada się bezpośrednio na sukces projektu- wyjaśnia Dominika Banaszkiewicz, szefowa projektu Festiwal Cyfryzacji.
Warto rozmawiać
Tegoroczny Festiwal Cyfryzacji to blisko 30 różnych wydarzeń organizowanych w całej Polsce – m.in. Business Insider Trends Festival, Think BIG UPC, Przemiany 2019, Digital Summit, Digital Shapers, Filmteractive, Wolves Summit.
Ta edukacyjno-rozrywkowa rewia rozpocznie się pierwszego października i potrwa 10 dni. W trakcie tych wszystkich wydarzeń uczestnicy dowiedzą się o najgorętszych trendach technologicznych, cyfrowej transformacji, która aktualnie przetacza się przez nasz kraj i zrozumieją, jak bardzo innowacyjne rozwiązania mogą poprawić komfort ich życia.Podczas wystąpień o swoich doświadczeniach opowiedzą zarówno przedstawiciele instytucji państwowych, jak i firm komercyjnych. Nie zabraknie też głosu społeczeństwa — Kowalscy opowiedzą o eksperymentach i wrażeniach związanych z cyfryzacją. Ponadto na uczestników festiwalu czekają zniżki na produkty i usługi oferowane przez popularne marki.Czy takie wydarzenia jak Festiwal Cyfryzacji są nam potrzebne?- Ludzie boją się tego co nieznane – np. robotów. Proces zmian w każdej organizacji, ale także u ludzi zaczyna się często od wyparcia. Barierą jest strach, bowiem często zadajemy sobie pytania o sens zmian. Po co zmieniać coś, co dobrze działa? Czy ja się w tym odnajdę w nowej rzeczywistości? Czy ja poradzę sobie z nowymi technologiami? Mityczne opuszczenie strefy komfortu zawsze było i będzie dla ludzi problematyczne. Należy jednak uświadamiać społeczeństwo, że zmiany są pozytywne, bo dają nam chociażby większe możliwości wyboru, upraszczają nasze życie i oszczędzają nam czas – mówi Nell Przybylska, menadżer do spraw komunikacji w Fundacji Digital Poland, która jest inicjatorem Festiwalu Cyfryzacji.
Większość nowych technologii, które zdominują nasze życie za 30 lat, nie została jeszcze wynaleziona, a kiedy się pojawią, będziemy musieli nauczyć się z nich korzystać. Wszystko, co nas otacza, podlega ciągłym uaktualnieniom, nasze urządzenie ani my sami nie możemy zostać w tyle. Nie wszyscy chcą instalować uaktualnienia, ale nie ma innego wyjścia, skoro na innych urządzeniach już są lub za chwilę będą. To samo dotyczy naszej wiedzy, którą powinniśmy ciągle uaktualniać. To komputerowy wyścig zbrojeń, którego częścią jest człowiek. Dlatego, tak jak aktualizujemy urządzenia, musimy też aktualizować swoją wiedzę.
Czas aktualizacji
Według autorów raportu "Cyfryzacja to więcej niż technologia" pod względem wykorzystania najnowocześniejszych systemów, takich jak usługi chmury czy technologie big data, firmy znad Wisły nie odstają istotnie od firm np. w Niemczech. Jesteśmy na początku drogi ich wprowadzania, ponieważ są to technologie relatywnie nowe. Największą różnicę między krajami widać w najbardziej podstawowych formach cyfryzacji, takich jak wykorzystanie internetu czy e-commerce. Dlatego nad Wisłą wciąż istnieje bardzo duże pole do cyfryzacji podstawowych procesów — znacznie mniejszy odsetek obywateli korzysta z internetu niż np. w Czechach czy Niemczech.Hamulcem rozwoju jest też słabe ucyfrowienie sektora publicznego. Wydatki na usługi IT w sektorze publicznym – wynika z raportu - w relacji do wynagrodzeń, są w Polsce niemal pięciokrotnie niższe niż w Niemczech.