Już po raz czwarty wyłoniliśmy zwycięzców konkursu Digital Ars. Pierwsze miejsce w kategorii Open zdobyła Khrystyna Silina za "Trwałość pamięci", natomiast w kategorii No Code triumfowała jej praca "Ukraina". W kategorii Metamorfozy najlepszy okazał się Kajetan Szostok z "Animacją". Digital Ars organizowany przez Fundację Digital Poland to pierwszy w Polsce konkurs sztuk wizualnych tworzonych przez artystów wykorzystujących w swych pracach sztuczną inteligencję, dane i algorytmy.
Sztuczna inteligencja (AI) nie tylko wspiera twórczość artystyczną, ale także otwiera nowe możliwości, które jeszcze kilka lat temu były poza zasięgiem wyobraźni. Dzięki AI artyści mogą eksperymentować z formą i treścią, tworzyć prace, które są bardziej interaktywne i angażujące dla odbiorców. Konkurs Digital Ars jest doskonałym przykładem, jak nowoczesne technologie mogą harmonijnie współgrać z tradycyjnymi metodami twórczymi, tworząc niesamowite dzieła sztuki.
Do udziału w konkursie Digital Ars, Fundacja Digital Poland co roku zaprasza indywidualnych artystów oraz zespoły, którzy tworzą media artystyczne w postaci obrazu, video, dźwięku, bądź tekstu napisanego w języku polskim lub angielskim z pomocą sztucznej inteligencji (AI). Zgłoszone prace musiały być w całości stworzone przez oprogramowanie uruchomione na komputerze i być obrazem cyfrowym, plikiem wideo, plikiem dźwiękowym lub plikiem tekstowym.
Spośród nadesłanych z całej Polski prac, Jury Konkursu, w skład którego wchodzą autorytety życia kulturalnego, naukowego, gospodarczego, a także członkowie Fundacji Digital Poland, wyłoniło najlepsze prace w trzech kategoriach:
- OPEN – brak ograniczeń odnośnie rodzaju sztuki, metody pracy czy stylu. Dozwolona pełna kreatywność;
- NO CODE – nowa kategoria dla artystów rozpoczynających przygodę z AI, wykorzystujących do stworzenia działa sztuki dostępne programy, również te online;
- METAMORPHOSES – artystyczna interpretacja znanych utworów i obrazów.
Zwycięzcami czwartej edycji konkursu Digital Ars zostali:
Kategoria Metamorfozy
I miejsce – Khrystyna Silina | "Trwałość pamięci"
II miejsce – Tomasz Łuczyński | "Tryptyk Bolesny"
III miejsce – Alicja Seweryn | "Znane obrazy"
Nagrodę publiczności w kategorii Open zdobył Tomasz Łuczyński za pracę "Mona Lisa".
Kategoria No Code
I miejsce - Khrystyna Silina | "Ukraina"
II miejsce – Michał Kuszewski | "Dzieciństwo 2024"
III miejsce – Dawid Skinder | "PANiRAMA"
A nagrodę publiczności w kategorii No Code zdobyła Magdalena Wolak za pracę "Vogue".
Kategoria Open
I miejsce – Kajetan Szostok | "Animacja"
II miejsce – Patryk Stępniak-Pater | "Splendor Revixit"
III miejsce – Bartłomiej Smaka | Seria Obrazów
Nagrodę publiczności w kategorii Metamorfozy otrzymała Alicja Seweryn za pracę "Portrety origami".
– Jesteśmy niezwykle dumni z tegorocznych uczestników konkursu Digital Ars. Ich prace nie tylko pokazują, jak wielki potencjał drzemie w sztucznej inteligencji, ale także jak innowacyjne i inspirujące może być połączenie technologii z twórczością artystyczną. Konkurs Digital Ars jest doskonałym przykładem, że AI może być narzędziem, które nie tylko wspiera, ale wręcz wzbogaca proces twórczy. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich niesamowite dzieła – podsumowuje Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacją Digital Poland.
Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca złotych ufundowaną przez Digital Poland. To symboliczne wsparcie finansowe artystów, bowiem ideą Konkursu Digital Ars jest pokazanie odważnych polskich twórców, którzy nie boją się artystycznych eksperymentów ze sztuczną inteligencją i mądrze wykorzystują nowe technologie uwalniając swój artystyczny potencjał.
Już w lipcu Fundacja Digital Poland zaprasza na wirtualną wystawę prac, a we wrześniu na wernisaż w Hali Koszyki w Warszawie, gdzie będzie można osobiście zobaczyć te wyjątkowe dzieła.
Partnerami Digital Ars są: CampusAI Poland, Ringier Axel Springer, TVN Warner Bros. Discovery oraz Visa. Honorowy patronat nad Konkursem objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Szkoła Filmowa w Łodzi.