59 proc. Polaków uważa, że zbyt mało uczymy się przez całe życie i nie jesteśmy gotowi do przekwalifikowania się. Musimy to zmienić! Fundacja Digital Poland po raz pierwszy w Polsce tworzy inicjatywę, która pozwoli na budowę innowacyjnego ekosystemu edukacji przyszłości. „Kartę na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości polskiego społeczeństwa oraz uczenia się przez całe życie” poparło już blisko 20 organizacji.
Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że sukces cyfrowej transformacji w Polsce zależy nie tylko od dostępu do nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim od poziomu ich akceptacji i umiejętności cyfrowych. Problem, który zaczyna się na etapie edukacji, ma wpływ na rozwój gospodarki oraz poziom innowacyjności społeczeństwa. Już teraz obserwujemy znaczącą rozbieżność pomiędzy umiejętnościami kształconymi w polskich szkołach i uczelniach, a wymaganiami na rynku pracy. Natomiast według Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), do 2025 r. 50 proc. pracowników będzie musiało nabyć dodatkowe bądź nowe kwalifikacje. Chodzi nie tylko o znajomość nowych technologii, ale przede wszystkim kompetencje przyszłości. Wśród dziesięciu najbardziej pożądanych umiejętności według WEF poza cyfrowymi znajdują się także: analityczne myślenie, kreatywność, inteligencja emocjonalna i elastyczność. Dlatego jeśli chcemy nadążyć za postępującymi zmianami, potrzebujemy wielowymiarowego ekosystemu edukacyjnego, który w centrum stawia uczenie się przez całe życie (ang. lifelong learning). Chcą tego również Polacy – z badania przeprowadzonego przez fundację Digital Poland „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0" wynika, że aż 59 proc. badanych jest zdania, że zbyt mało uczymy się i nie jesteśmy gotowi do przekwalifikowania się. Dodatkowo 67 proc. uważa, że pracodawcy nie inwestują wystarczająco w rozwój i kwalifikacje swoich pracowników.
Razem dla edukacji przyszłości
Zmiana systemu edukacji zależy przede wszystkim od współpracy sektora publicznego, biznesu i trzeciego sektora. Dlatego fundacja Digital Poland stworzyła „Kartę na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości polskiego społeczeństwa oraz uczenia się przez całe życie”. Do inicjatywy dołączyło osiemnaście organizacji. Poparcie karty oznacza zobowiązanie się do wspierania rozwoju ekosystemu edukacji cyfrowej i uczenia się przez całe życie, stworzenia ścieżek kariery z obowiązkowymi szkoleniami, wspierania instytucji edukacyjnych oraz raportowania efektów prowadzonych działań.
– Dla nas podpisanie karty jest kluczowe z perspektywy budowania kultury innowacji i tworzenia przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy. Już dziś tworzymy spójny ekosystem zarządzania wiedzą, budujemy programy podnoszące kwalifikacje pracowników, organizujemy konferencje i eventy. A wszystko po to, aby nasi pracownicy mieli dostęp do najbardziej aktualnych trendów i zjawisk rynkowych i mogli od razu wdrożyć je w swoja codzienną pracę. Podpisanie karty idealnie pieczętuje ścieżkę, po której kroczymy – podkreśla Aleksandra Brzozowska, Head of Knowledge w firmie Ringier Axel Springer Polska oraz członek zarządu Fundacji Digital Poland.
Organizacje, które dołączyły do inicjatywy podejmują działania, dzięki którym Polacy będą potrafili dostosowywać profil swoich umiejętności do szybko zmieniającego się rynku pracy.
– Nowoczesne trendy mówią, aby patrzeć na pracownika szeroko, a nie tylko w kontekście jego drogi w naszej organizacji. Należy wyposażać go również w kompetencje, które później przydadzą mu się na rynku pracy. Takie podejście jest ludzkie, odpowiedzialne i wartościowe. Budowanie tych umiejętności na bieżąco wewnątrz organizacji z szeroką perspektywą, umożliwi pracownikowi lepszą pozycję na rynku pracy w przyszłości – podkreśla Wiktoria Kuc, dyrektor personalny w firmie Symfonia.
Ich rozwijanie to szansa nie tylko dla pracowników, ale także wszystkim firm, które chcą wyznaczać trendy na rynku pracy przyszłości.
– Na rynku możemy cały czas obserwować tempo zmieniających się trendów technologicznych. Dlatego jako Santander Bank Polska, dążymy do tego, aby nasi pracownicy mieli taką wiedzę i kompetencje przyszłości, dzięki którym mogą tworzyć niesamowite działania, procesy. Zauważamy ciągły rozwój technologiczny na rynku, dlatego chcemy odpowiedzieć na niego mocnymi kompetencjami jak data scientist, cybersecurity lub software development. Nie można zapomnieć także o kompetencjach miękkich takich jak myślenie krytyczne, rozwiązywanie problemów czy kreatywność w działaniu – tłumaczy Marta Pszczółkowska, dyrektorka Biura Marki Pracodawcy, Kultury i Pozyskiwania Talentów w Santander Bank Polska.
Platforma dla wszystkich
Jednym z założeń Karty jest tworzenie kampanii wewnątrz organizacji, które zachęcą pracowników do robienia szkoleń i zdobywania nowych kompetencji. Dlatego podczas 4. edycji Digital Festival fundacja Digital Poland uruchomiła darmowy test sprawdzający poziom cyfrowych kompetencji – służy do tego Digital Fintess Test. Test, który powstał we współpracy z Komisją Europejską pomaga ocenić poziom wiedzy związanej z nowymi technologiami, a także obrać właściwy kierunek w jej rozwijaniu. Dodatkowo każdy może skorzystać ze starannie wyselekcjonowanych, darmowych szkoleń, które znajdują się na stronie Akademii SkillUp. Są tam szkolenia z zakresu projektowania, programowania, sztucznej inteligencji, phisingu, czy zarządzania projektami. Szkolenia dedykowane są zarówno do osób indywidualnych jak i całych zespołów.
Karta na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości polskiego społeczeństwa oraz uczenia się przez całe życie
Na stronie digitalpoland.org znajduje się dokument z niezbędnymi działaniami, które pozwolą polskiemu społeczeństwu wejść na drogę edukacji przyszłości. Głęboko wierzymy, że dzięki współpracy sygnatariuszy uda nam się przyśpieszyć ten proces.
O Fundacji Digital Poland:
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Więcej na stronie: digitalpoland.org