Czy hologramy istnieją tylko w Gwiezdnych Wojnach? Jak wyglądają roboty, które szukają życia na Marsie? Czy sztuczna inteligencja odczuwa empatię? Czas odkryć tajemnice nowych technologii podczas 4. edycji Nocy Innowacji! Już 22 października każdy będzie mógł zobaczyć nad czym pracują obecnie najbardziej innowacyjne firmy w Polsce, jak działają parki technologiczne i co dzieje się na zapleczach uniwersytetów. Noc Innowacji to szansa, aby porozmawiać z ekspertami, poznać wynalazki tworzone przez polskich naukowców oraz zainspirować się do działania.
Ponad 100 wydarzeń, 20 miast w całej Polsce i najbardziej innowacyjne miejsca w kraju – tak w skrócie prezentuje się 4. edycja Nocy Innowacji. Podczas sobotniej nocy, 22 października będzie można zajrzeć tam, gdzie na co dzień działają najlepsi z najlepszych. Naukowcy i wynalazcy pokażą nad czym obecnie pracują oraz odpowiedzą na pytania zwiedzających. Wśród miejsc wymienionych na mapie Nocy innowacji znajdują się firmy, huby technologiczne, uniwersytety oraz klastry przedsiębiorczości. Warsztaty, wycieczki oraz spotkania dla dzieci i dorosłych, to okazja, aby zobaczyć jak wiedza i doświadczenie wyglądają w praktyce. Sztuczna inteligencja, robotyka, grafen, druk 3D, wirtualna rzeczywistość – lista technologii, które będzie można poznać tej nocy jest długa.
Noc innowacji odbywa się w ramach Digital Festival – największej inicjatywy technologiczno-edukacyjnej w Polsce, która otwiera dla wszystkich świat nowych technologii i cyfryzacji. Sześć tygodni Festivalu (01.10-10.11), to okazja do zdobycia cyfrowych kompetencji, a także przełamania obaw przed nowymi technologiami.
Hologram – czy tylko w gwiezdnych wojnach?
Hologramy kojarzą nam się głównie z filmami science fiction. Tymczasem teoretyczne podstawy holografii stworzone ponad sto lat temu przez Polaka Mieczysława Wolfke, stają się rzeczywistością. Już dziś naukowcy z sukcesem tworzą zaawansowane technologie pozwalające kopiować zachowanie światła wokół obiektu. Wkrótce staną się globalnym standardem wyświetlania obrazów w telefonach, inteligentnych okularach czy ekranach samochodowych. Podczas Nocy Innowacji można odwiedzić Akademię Leona Koźmińskiego i dowiedzieć się wszystkiego o ich działaniu. Dla zwiedzających naukowcy przygotowali specjalny warsztat, w ramach którego opowiedzą o teleobecności, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz praktycznym zastosowaniu hologramów.
Spotkania z liderami innowacji
Rzeczywistość, w której obecnie funkcjonujemy pokazała, że przedsiębiorstwa bazujące na innowacyjnych technologiach wyprzedziły w rozwoju te, które nie wdrożyły ich na czas. Dlatego wartość cyfrowych kompetencji na rynku pracy będzie rosła.
W Polsce nie brakuje przykładów biznesów, których strategie już od ponad dwóch dekad opierają się o nowe technologie i cyfryzację, a będzie ich tylko przybywać. Nie ma, wobec tego żadnych wątpliwości. Tym samym wzrośnie zapotrzebowanie na „cyfrowy” talent na rynku pracy – specjalistów, którzy będą niezastąpieni w przyszłym rozwoju polskich firm. – mówi Ewa Kondera, EY GDS Poland Senior Manager Technology Consulting, Global ServiceNow Go to Market Leader.
Noc Innowacji to okazja, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć karierę w sektorze nowych technologii. Podczas bezpłatnych warsztatów w EY GDS Poland we Wrocławiu, liderzy innowacji opowiedzą o tym, jak wzmocnić swoją osobistą markę zawodową za pomocą mediów społecznościowych oraz pokażą innowacje tworzone w firmie #EYGDSPoland. Studenci będą mieli również możliwość nawiązania cennych kontaktów.
Kosmiczne roboty ratujące życie
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak roboty mogą pomóc ratownikom w ratowaniu ludzkiego życia? Albo jak przy ich pomocy zapobiegać awariom wielkich fabryk? Jak wyglądają roboty, które zajmują się badaniem życia na Marsie? Drużyna Raptors z koła naukowego robotyki sKaNeR zajmuje się ich budową, a podczas Nocy Innowacji na Politechnice Łódzkiej opowie o tym, jak działają. Roboty tworzone przez studentów mogą być wykorzystywane w wielu czynnościach uciążliwych i monotonnych dla człowieka. W przyszłości mają szansę zastąpić nas w niebezpiecznych zadaniach lub niezbadanym dotąd kosmosie. Specjalistyczna wiedza techniczna nie jest wymagana – każdy kto interesuje się technologicznymi nowinkami może dołączyć do wydarzenia!
Nauka przy blasku księżyca
Innowacje tworzone przez polskich studentów coraz częściej z uczelnianych laboratoriów trafiają wprost do świata biznesu. Zwiedzanie Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej z elementami pokazów i warsztatów to unikalna szansa, aby każdy niezależnie od wieku mógł je zobaczyć. W ramach wydarzenia naukowcy z Politechniki opowiedzą o rozwiązaniach opartych o wykorzystanie grafenu, biodruku 3D oraz implantach biomedycznych.
Natomiast doktoranci z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentują rój niewielkich robotów wykonujących specjalne zadanie na arenie. W tym celu wykorzystują sztuczną empatię – dział sztucznej inteligencji, który zakłada, że niektóre mechanizmy działania mózgu mogą być stosowane w tworzeniu AI.
Jak dołączyć do nocy innowacji?
Zapraszamy na stronę digitlafestival.pl/noc-innowacji, gdzie znajduje się lista dostępnych tego dnia wydarzeń. Wstęp na wszystkie spotkania organizowane w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny.
Partnerzy Główni Nocy Innowacji
EY, EY GDS Poland
O fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online.