93% firm z sektora informatycznego jest bardzo usatysfakcjonowana lub raczej usatysfakcjonowana z wyboru Warszawy jako miejsca prowadzenia działalności. Wtórują im również specjaliści cytowani w raporcie "State of Warsaw IT". Raport na temat sektora informatycznego w m.st. Warszawie opracowanym przez fundację Digital Poland we współpracy z firmą Enky Consulting na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawa.
– Sektor informatyczny to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Warszawie. Coraz więcej firm zagranicznych lokuje swój biznes w stolicy, tworzy nowe miejsca pracy oraz angażuje się w budowanie środowiska biznesowego w Warszawie. To sprawia, że Warszawa zaczyna być postrzegana jako hub technologiczny przyciągający inwestycje, kapitał oraz talenty z całego świata. Rozwój sektora IT w Warszawie niewątpliwie pozycjonuje stolicę Polski jako lidera wśród ośrodków gospodarki budowanej na wiedzy w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Według specjalistów z Fundacji Digital Poland, która opracowała raport we współpracy z firmą Enky Consulting, Warszawa jest wiodącym miastem w Polsce do rozwoju biznesu IT – przed Wrocławiem, Trójmiastem czy Krakowem. Szacuje się, że w Polsce działa ok. 65 tys. firm IT, z których aż około jedna trzecia zarejestrowana jest w Warszawie. Wśród przedsiębiorców panuje opinia, że Warszawa jest atrakcyjnym miastem do prowadzenia firmy z sektora IT. Takie zdanie zadeklarowały ponad dwa na trzy przedsiębiorstwa. Ponad połowa z nich zgadza się, że jest najbardziej atrakcyjnym miastem w Polsce, a nieco mniej, że jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Europie Środkowo- Wschodniej. Ponadto co czwarta firma deklaruje, że jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w całej Europie.
Dla przedstawicieli firm z sektora IT, największym atutem prowadzenia działalności w stolicy jest dobra komunikacja w mieście (40% respondentów). Dwa na pięć przedsiębiorstw posiada swoją siedzibę w stolicy, ponieważ zależy im na dobrym dojeździe do blisko położonych klientów. Niemal tyle samo badanych firm deklaruje, że Warszawa jest miejscem o bardzo dynamicznym ekosystemie innowacji i relacji biznesowych, co ułatwia prowadzenie działalności. Co trzecia firma docenia w Warszawie, nieustannie zasilany rynek wyedukowanych i wysoko wykwalifikowanych pracowników.
W samej Warszawie swoją karierę zawodową prowadzi ok. 70 000 specjalistów IT, a co roku na rynek pracy wkracza ok. 5 tys. nowych absolwentów kierunków informatycznych, czyli aż ok. 20% wszystkich absolwentów kierunków IT w skali kraju. Stolicą jako miejscem do prowadzenia aktywności zawodowej usatysfakcjonowanych jest 90% pracowników, z czego aż 40% bardzo. Co więcej, ponad połowa warszawskich specjalistów IT planuje rozwój kariery zawodowej w Warszawie.
– Najwyższej jakości talenty dostępne na lokalnym rynku pracy były kluczowym czynnikiem, na który zwracaliśmy uwagę, rozważając różne lokalizacje w Polsce i szerszym regionie Europy Środkowo- Wschodniej dla naszego pierwszego globalnego centrum usług biznesowych na półkuli zachodniej. Wybraliśmy Warszawę ze względu na znaczną i rosnącą pulę profesjonalistów technologicznych doświadczonych w różnych dyscyplinach, w tym w tych, które były szczególnie interesujące dla Standard Chartered, a mianowicie cyberbezpieczeństwa (od inżynierii, przez zarządzanie ryzykiem i zarządzanie projektami, po szkolenia i uświadamianie) i programowania w funkcjonalnych językach programowania (np. Haskell) – tłumaczy Anna Urbańska, CEO Standard Chartered Global Business Services i dodaje, że na tym rynku działa wielu globalnych graczy z sektora technologicznego, finansowego i innych, co świadczy o umiejętnościach technicznych i biznesowych lokalnej puli talentów.
Aż 85% badanych firm sektora IT uważa, że Warszawa ma duży potencjał w kontekście rozwoju sektora IT, w tym ponad dwie na pięć, że jest on wręcz olbrzymi. Według 73% respondentów w najbliższych latach wzrośnie udział zleceń zza granicy, 35% wskazuje na wzrost znaczenia działań B+R, a tylko 23% spodziewa się wzrostu udziału zleceń z Polski. Co piąty respondent spodziewa się wzrostu popularności określonych technologii. Najczęściej wskazywane w tym obszarze są takie technologie jak blockchain, technologie cross-platformowe (np. Flutter), automatyzacja, sztuczna inteligencja i machine learning czy cyberbezpieczeństwo.
– Z naszych badań dotyczących sztucznej inteligencji oraz licznych projektów w obszarze innowacji wynika, że Warszawa – ze wszystkich miast w Polsce, ma największy i najbardziej dynamiczny ekosystem innowacji. Co więcej, jest to ekosystem bardzo zróżnicowany, reprezentowany przez wiele typów podmiotów i grup osób, w tym różnego rodzaju mniejszości, co jest istotne dla globalnych korporacji. To w Warszawie można spotkać się z otwartością na wszelkie poglądy i kultury. Bez tej otwartości i bez dialogu nie można budować przewagi rynkowej czy nowych technologii i skalować je na cały świat. Warszawa oferuje też niesamowicie kreatywne środowisko, które jest niezbędne w procesie powstawania innowacji – podkreśla Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.
O badaniu
Raport zawiera wyniki badania warszawskich firm z sektora IT, przeprowadzonego między lipcem a listopadem 2021 r. Podstawą do realizacji badania był kwestionariusz w technice CAWI przeprowadzony na próbie 400 pracowników i 167 firm.