Brak cyfrowych kompetencji to największa przeszkoda w szybkim rozwoju Polski i budowaniu nowoczesnego społeczeństwa. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, możemy zostać w tyle. – Skończyły się czasy, w których absolwenci szkół wyższych są przekonani, że do końca swojej kariery zawodowej będą specjalizować się w jednym obszarze – podkreśla Karol Mazurek dyrektor zarządzający, Accenture w Polsce.
Niestety, jak wynika z raportu przygotowanego przez fundację Digital Poland "Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?", aż 59 proc. Polaków nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć. Jesteśmy za to świadomi nadchodzących zmian. Zdaniem 53 proc. badanych organizacja, w której obecnie pracują, nie będzie istnieć bez umiejętności cyfrowych w 2030. Dlatego fundacja Digital Poland wraz z partnerami przez cały rok podejmuje się różnych działań, których celem jest przybliżanie nowych technologii i cyfryzacji.
Nowy wymiar edukacji. Dołącz do Akademii SkillUp i zdobądź kompetencje przyszłości
Jak przygotować się na przyszłość, o której wiemy bardzo niewiele? Z tym pytaniem muszą zderzyć się nie tylko młodzi ludzie, którzy dopiero myślą o wyborze swojej drogi zawodowej. Zdaniem ekspertów, jeśli pozostało Ci pięć lub więcej lat pracy zawodowej, to pytanie dotyczy również Ciebie.
Fundacja Digital Poland wraz z partnerami, m.in. firmami Accenture i Nexera, w czasie tegorocznego Digital Festival uruchomiła Akademię SkillUp, której celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków. Akademia SkillUp to platforma z darmowymi kursami, szkoleniami i poradnikami, do której każdy ma dostęp przez cały rok i na której przez cały rok pojawiaj się nowe materiały. Tylko w październiku na platformie SkillUp Academy pojawiło się blisko 100 szkoleń.
Na naszych oczach zmienia się świat, który do tej pory znaliśmy. Warunkiem skutecznego włączenia się do procesu tych przemian jest zdobywanie kompetencji przyszłości. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko specjalistów, a każdego z nas. Jak wynika z raportu "Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?" aż 92 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że umiejętności cyfrowe zwiększają szansę na lepszą pracę. Natomiast ponad połowa z nich nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć.
– Obecnie bardzo ważna jest również sama umiejętność zdobywania kompetencji – skończyły się czasy, w których absolwenci szkół wyższych są przekonani, że do końca swojej kariery zawodowej będą specjalizować się w jednym obszarze. Czas życia się wydłuża, rynek się zmienia, więc jako społeczeństwo musimy przyjąć do wiadomości, że od teraz należy uczyć się przez całe życie – dodaje Karol Mazurek.
– Krytyczne myślenie jest kluczowe we wszystkich aspektach. To jest ten element nauczania, który powinien być obecny nie tylko na uczelniach wyższych – ale od samego początku edukacji. W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani wieloma informacjami – często sprzecznymi. Dlatego to właśnie umiejętność weryfikowania jakości danych oraz ich źródeł okazuje się być wyjściową dla wszelkich innych kompetencji – zauważa Karol Mazurek dyrektor zarządzający, Accenture w Polsce.
Jakie kompetencje będą kluczowe w przyszłości?
Nauka może przybierać różne formy. Niektórzy najlepiej sprawdzają się podczas debat, formalnych szkoleń lub na platformie do samodzielnej nauki. Inni wolą zgłębiać wiedzę na dany temat we własnym czasie i przestrzeni. A jeszcze inni preferują naukę w formie debaty. Dlatego fundacja Digital Poland 30 listopada razem z Accenture i Szkołą Główną Handlową zaprasza na premierę debaty "Kompetencje przyszłości – społeczeństwo, biznes edukacja", w której udział wezmą rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak oraz Karol Mazurek dyrektor zarządzający, Accenture w Polsce.
Transformacja cyfrowa i nowoczesny świat nieustannie zaskakują szeregiem zmian, jakie wprowadzają w nasze życie. Z każdym dniem coraz bardziej odczuwamy zarówno ilość nowych możliwości, jak i wyzwań, których rozwój ani na chwilę nie zwalnia tempa. W jaki sposób edukacja i biznes mogą odnaleźć się w tak dynamicznej rzeczywistości i jak mogą dostosować swoją codzienność do wyzwań współczesnego świata? Jakie kompetencje okażą się kluczowe dla najbliższej przyszłości? – Umiejętność weryfikacji informacji, zrozumienie potrzeby samorozwoju i kreatywność – odpowiadają zgodnie rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak oraz Karol Mazurek dyrektor zarządzający, Accenture w Polsce w debacie przeprowadzonej w przestrzeni, jaką Accenture otworzyło na terenie SGH z myślą o ułatwianiu studentom nauki, współpracy z biznesem i zdobywaniu nowych kompetencji.
Transfer wiedzy między edukacją a biznesem jest niezwykle cenny – zwłaszcza w obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą Digital Era. Przedstawiciele Accenture i SGH podczas debaty podzielą się swoimi strategiami na nadążanie za otaczającymi nas zmianami. Premiera online odbędzie 30 listopada 2021 roku o godzinie 18.