Fundacja Digital Poland nagrodziła laureatów Digital Ars. To pierwszy w Polsce konkurs na sztukę stworzoną przez człowieka we współpracy ze sztuczną inteligencją. Podczas oficjalnego wręczenia nagród nie zabrakło ich sponsorów – firmy Ringier Axel Springer, player.pl oraz Huawei Polska.
W trakcie drugiej edycji Festiwalu Cyfryzacji fundacja Digital Poland zorganizowała konkurs Digital Ars. To pierwsza w Polsce inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują sztuczną inteligencję. Do walki stanęło 51 cyfrowych artystów. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: otwarta, nowa, transformacje i metamorfozy. Dodatkowo organizatorzy inicjatywy przyznali specjalną nagrodę fundacji Digital Poland oraz umożliwili głosowanie publiczności. W marcu Rada konkursowa Digital Ars składająca się z blisko 30 ekspertów w dziedzinie nowych technologii i sztuki wybrała 14 najlepszych prac.
Spotkanie laureatów
Fundacja zorganizowała wirtualne spotkanie, podczas którego laureaci mogli poznać Radę konkursową, a także sponsorów Digital Ars. Wszyscy twórcy zwycięskich dzieł otrzymali nagrodę pieniężną od fundacji Digital Poland w wysokości 1.000 PLN. Dla laureatów w każdej z kategorii partner konkursu firma TVN Grupa Discovery ufundowała darmową subskrypcję serwisu player.pl. Dodatkowo Ringier Axel Springer Polska przekazał vouchery umożliwiające darmowy dostęp do wydawanej przez nich cyfrowej prasy. Natomiast firma Huawei ufundowała sprzęt elektroniczny w postaci telefonów wykorzystujących sztuczną inteligencję, a także smartwatche.
Spotkanie laureatów Digital Ars z sponsorami nagród oraz Radą konkursową
Promocja sztucznej inteligencji
Nadesłane prace są dowodem na to, że twórcze duety człowieka i technologii potrafią tworzyć sztukę na najwyższym poziomie. Konkurs powstał po to, aby promować innowacje w Polsce i pokazywać, że nowe technologie mogą się przydać każdemu z nas – również artystom.
– Rozwój sztuki wykorzystującej AI jest dla nas istotnym tematem i widzimy w nim przyszłość oraz szanse na rozwój. Chcielibyśmy, aby działania w tej dziedzinie stały się bardziej powszechne w pracy artystów. Postanowiliśmy wziąć udział w Digital Ars, aby wspierać działania związane z popularyzacją sztuki AI oraz stanąć w szranki z resztą artystów działających w tym obszarze – tłumaczy zespół TajnyProjekt, który otrzymał nagrodę publiczności.
Cyfrowa wystawa Digital Ars
Wszystkie zwycięskie prace można obejrzeć na specjalnej, darmowej wystawie online Digital Ars. Ekspozycja prezentuje najciekawsze realizacje wizualne, narzędzia i obrazy, które powstały m.in. przy użyciu uczenia maszynowego. Na wirtualnych ścianach galerii znajdują się instalacje inspirowane dziełami braci Lumiere, Zdzisława Beksińskiego, Vincenta van Gogha, czy Pablo Picasso. Jest ona dostępna na stronie Kunstmatrix.
O Fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie.