Najlepsze praktyki i rekomendacje od prawdziwych cyfrowych liderów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wystartował Digital Champions CEE – najnowszy projekt fundacji Digital Poland. Swoimi doświadczeniami i pomysłami na cyfrowe rozwiązania dzielić się będą przedstawiciele najbardziej cenionych spółek w regionie. Pierwszemu spotkaniu z liderami regionu towarzyszyć będzie publikacja raportu, którego częścią jest ranking prawdziwych czempionów w regionie krajów Europy Środkowej i Wschodniej. To pierwszy tak kompleksowy raport o naszym regionie.
Pandemia okazała się motorem napędowym dla cyfrowych transformacji, mocno zwiększając znaczenie rozwiązań cyfrowych i szybkości cyfryzacji praktycznie w każdej branży. Koronawirus sprawił, że firmy nie mają odwrotu – jeśli chcą przetrwać i się rozwijać, muszą wdrażać procesy digitalizacyjne. – Cyfryzacja jest obecnie najważniejszym elementem polityki gospodarczej – mówi Tomasz Czechowicz, twórca MCI Capital oraz jeden z pomysłodawców projektu.
– Dalsza cyfryzacja będzie bezdyskusyjnie fundamentem odbudowy gospodarczej i wyrównywania szans społecznych po pandemii. W tym celu potrzebujemy nie tylko rozwoju infrastruktury internetowej przyszłości, ale także innowacji i umiejętności cyfrowych. Inicjatywa Digital Champions CEE ma na celu nie tylko wyróżnienie cyfrowych liderów, ale także wykorzystanie ich wiedzy jako inspirację i impuls do dalszej transformacji cyfrowej i rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości w krajach CEE – dodaje Robert Redeleanu, CEO UPC, Liberty Global, Eastern Europe.
Celem Digital Champions CEE jest promocja inwestycji w cyfryzację w regionie krajów Europy Środkowej i Wschodnie oraz budowanie i podtrzymywanie relacji, czyli networking. Raport zawierać będzie ranking prawdziwych czempionów z naszego regionu, a publikacji towarzyszyć będzie seria spotkań i wywiadów z liderami cyfryzacji. Publikacja raportu oraz pierwsze spotkanie z czempionem zaplanowane jest na wrzesień.
Ranking Digital Champions CEE
Polska jest jednym z dziesięciu krajów regionu, które ze względu na cyfrowy potencjał mogą być postrzegane jako tzw. Cyfrowi Challengerzy – wynika z raportu przygotowanego przez McKinsey & Company "Digital Challengers in the next normal. Central and Eastern Europe on a path to digitally-led growth". Oprócz Polski w skład tej grupy wchodzą takie kraje jak Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Warty podkreślenia jest fakt, że w latach 2017-2019 gospodarka cyfrowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej rosła na poziomie niemal 8% w skali roku, osiągając 94 miliardy euro w 2019 r.
– Chcemy pokazać inwestorom nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie, że nasz region jest pełen ciekawych i wartościowych spółek. Jednym z naszych największych problemów jest rozdrobnienie rynku i brak miejsca, które integruje czempionów i pozwala im wymieniać się doświadczeniami. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Digital Champions CEE – transparentny i bardzo wiarygodny ranking i miejsce spotkań prawdziwych liderów regionu CEE. Praktycy będą dzielić się wiedzą, zdradzać kulisy swoich biznesów, co pozwoli lepiej podążać ścieżką innowacji – podkreśla Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.
– Musimy pokazywać firmy, które będą kształtować cyfrowy ekosystem przyszłości. Jestem przekonany, że w naszym regionie mamy już wielu cyfrowych czempionów, ale uważam za naszym obowiązkiem jest ich promowanie, aby mogli jeszcze bardziej przyczynić się do cyfrowej transformacji gospodarki – mówi Karim Taga, partner zarządzający Arthur D. Little, Global TIME Practice leader.
Ranking Digital Champions CEE tworzony jest na podstawie przejrzystych, aktualnych i opartych na surowych kryteriach finansowych danych. O wyborze czempionów decyduje nie tylko EBITDA, ale także znacząca kapitalizacja, a większość przychodów czempiona musi pochodzić z produktów i usług cyfrowych lub za pośrednictwem kanałów cyfrowych.
Partnerzy Digital Champions CEE
Sygnatariusze projektu podkreślają, że sama technologia nie gwarantuje wzrostu. Tylko współpraca i otwartość na nowe pomysły przyśpiesza innowacje, pozwalając na sukces przedsiębiorstw. Dlatego fundacja Digital Poland do projektu Digital Champions CEE zaprosiła między innymi: Arthur D. Little (ADL), Facebook, MCI Capital, PFR Ventures czy UPC (Liberty Global).
O Fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia ze świata offline do online. Fundacja Digital Poland zaprasza do współpracy wszystkich, którzy są zainteresowani realizowaniem innowacyjnych projektów, które odmienią polską i europejską gospodarkę. Więcej informacji na: www.digitalpoland.org