Fundacja Digital Poland zorganizowała pierwszą w Polsce wystawę online dzieł stworzonych we współpracy ze sztuczną inteligencją. Autorami prac są zwycięzcy konkursu Digital Ars, którzy sztukę łączą z nowymi technologiami. Wystawa pokazuje nowy wymiar możliwości AI.
Cyfrowa sztuka zyskuje coraz większą popularność na świecie. W ubiegłym tygodniu dom aukcyjny Christie's sprzedał cyfrowe dzieło autorstwa artysty Beeple za 69 mln dolarów. To pierwsza w historii sprzedaż obrazu, który nie istnieje w formie fizycznej. Licytacja rozpoczęła się od 100 dolarów i trwała niecałe dwa tygodnie. Mowa o "Everydays - The First 5000 Days". Obraz składa się z pięciu tysięcy grafik, które artysta tworzył codziennie przez ponad 13 lat. Powstał jako niewymienny token NFT, nowy rodzaj aktywów cyfrowych w oparciu o technologię blockchain. Ewenement? Aukcja pokazuje, że artyści coraz częściej posiłkują się najnowszymi technologiami w tworzeniu sztuki, a ich wartość zyskuje w oczach krytyków.
Trend ten widoczny jest również w Polsce. Możemy pochwalić się wieloma fantastycznymi pracami twórców, którzy czerpią z możliwości nowych technologii. Dlatego Fundacja Digital Poland w trakcie drugiej edycji Festiwalu Cyfryzacji zorganizowała konkurs Digital Ars. To pierwsza w Polsce inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują sztuczną inteligencję. Do walki stanęło 51 cyfrowych artystów, a blisko 600 osób wzięło udział w głosowaniu publiczności. Rada Konkursowa wyłoniła 14 twórców, którzy zamiast pióra i sztalugi, wykorzystują kody i algorytmy. Nagrody konkursowe zostały przyznane w trzech kategoriach: otwarta, nowa, transformacje i metamorfozy. Dodatkowo organizatorzy inicjatywy przyznali specjalną nagrodę fundacji Digital Poland oraz publiczności.
– Digital Ars to rewolucyjny projekt i pierwszy taki konkurs w Polsce. Chcemy przyśpieszyć tę współpracę i oswajać społeczeństwo ze sztuczną inteligencją pokazując jej wyjątkowe możliwości - tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacji Digital Poland.
Cyfrowa wystawa Digital Ars
Nadesłane dzieła są dowodem na to, że duet człowieka i technologii potrafi tworzyć sztukę na najwyższym poziomie. Wszystkie zwycięskie prace można obejrzeć na specjalnej, darmowej wystawie online Digital Ars. Ekspozycja prezentuje najciekawsze realizacje wizualne, narzędzia i obrazy, które powstały m.in. przy użyciu uczenia maszynowego. Na wirtualnych ścianach galerii znajdują się instalacje inspirowane dziełami braci Lumiere, Zdzisława Beksińskiego, Vincenta van Gogha, czy Pablo Picasso. Artyści wprowadzają nas w świat cyfrowej sztuki i pomagają zrozumieć jej istotę.
Wystawa Digital Ars
– Realizując projekt “These humans did not feel” zastanawiałam się, czy sztuczna inteligencja potrafi w sposób przekonujący pokazać ludzkie emocje. Czy wzbudzi w nas empatię? A może wywoła mieszane uczucia i niepokój? Sieć neuronowa widząc zdjęcia ludzi, nauczyła się odwzorowywać nie tylko teksturę skóry czy rysy twarzy, ale odkryła, jak wygląda smutek w spojrzeniu, zmarszczki i zmartwienia. Było to dla mnie zaskakujące, jak realistycznie zobrazowała emocje. Poczułam nawet więź sympatii z tymi nieistniejącymi osobami. Emocje odwzorowane na wygenerowanych przez AI obrazach niewątpliwie nie istnieją. Jednak widz staje się częścią procesu artystycznego i medium, które pozwala na zmaterializowanie się emocji w rzeczywistości – podkreśla Ivona Tautkute, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii otwartej.
Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy, która jest dostępna na stronie Kunstmatrix.