03/03/21

Digital Ars: znamy zwycięzców pierwszego konkursu dla artystów wykorzystujących sztuczną inteligencję!


Z grona 51 kandydatów wyłoniono 14 cyfrowych artystów, którzy sztukę łączą z technologią i udowadniają, że nie ma ona granic. Kreatywne trenowanie sztucznej inteligencji opanowali do perfekcji, a algorytmy to ich narzędzia pracy. Poznaj laureatów pierwszego w Polsce konkursu na sztukę stworzoną przez człowieka we współpracy z AI.

Rada konkursowa Digital Ars składająca się z blisko 30 ekspertów w dziedzinie nowych technologii i sztuki, po raz pierwszy wybrała zwycięzców konkursu dla artystów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Laureaci Digital Ars wiedzą, że sztukę współczesną trudno jest sprowadzić do jakichkolwiek ram. Ucząc maszyny, tworzą nową formę piękna. Nagrody konkursowe zostały przyznane w trzech kategoriach: otwarta, nowa, transformacje i metamorfozy. Dodatkowo organizatorzy inicjatywy przyznali specjalną nagrodę fundacji Digital Poland oraz umożliwili głosowanie publiczności, w którym udział wzięło blisko 600 osób.

Odczarować sztuczną inteligencję

– Konkurs powstał po to, aby promować innowacje w Polsce i pokazywać, że nowe technologie mogą się przydać każdemu z nas – również artystom. Dają narzędzia, które wspierają artystów i wpływają przez to na kulturę i sztukę. Celem fundacji Digital Poland jest oswajanie ze sztuczną inteligencją. Wielu z nas kojarzy ją poprzez media, w których pokazywana jest jako robot terminator zabierający nam pracę. Chcemy pokazać, że istnieją algorytmy, które są przydatne i pomagają artystom tworzyć sztukę – tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland oraz członek rady konkursowej Digital Ars.

Laureaci konkursu pokazują, że technologia nie wyklucza kreatywności, a wręcz pobudza wyobraźnię do twórczego eksperymentowania. Są ambasadorami pozytywnych zmian, które napędza sztuczna inteligencja.

– Dla młodego pokolenia doświadczanie tego, co nowe i najnowsze w sztuce jest oczywistością, po którą powinni chcieć sięgnąć. Młody artysta powinien być otwarty na najnowsze technologie, po to, by nie pozostać w tyle a przynajmniej mieć możliwość wyboru pomiędzy tym, co jest aktualnie dostępne. Jednym z celów Digital Ars jest także upowszechnienie tej nowej i dla wielu jeszcze nieznanej technologii. Obcowanie z nią zarówno dla twórcy, jak i również dla późniejszych odbiorców dzieł, które powstaną, pozwoli na pewnego rodzaju oswojenie tego magicznie jeszcze dla wielu brzmiącego skrótu, jakim jest AI – przekonuje Katarzyna Stanny, pełnomocnik wydziału Sztuk Mediów ASP w Warszawie oraz członkini rady konkursowej Digital Ars.

Artyści przyszłości

Nadesłane prace są dowodem na to, że twórcze duety człowieka i technologii potrafią tworzyć sztukę na najwyższym poziomie. Efektem wyszkolenia przez laureatów Digital Ars sieci neuronowych są wiersze, filmy i zdjęcia, które z powodzeniem mogłyby zdobić każdą wystawę.

– "Naszym marzeniem jest, by każdy z nas mógł zostać poetą" - to hasło przyświecało nam od początku. Z tą myślą przygotowaliśmy kod, który każdego z nas może zamienić w poetę. Jest on przygotowany w taki sposób, by każda osoba odwiedzająca wirtualną Galerię na platformie Google Colab sama stworzyła swój własny wiersz. Jak? Wystarczy powiedzieć jedno zdanie do mikrofonu komputera. On zarejestruje słowa, które następnie potraktujemy jako pierwszy wers lub wersy nowego dzieła lirycznego (w zależności od długości) – tłumaczą członkowie zespołu Banks(y)terzy. Ich wiersz o miłości stworzony wspólnie z AI podpił serca komisji konkursowej i zdobył 2 miejsce w kategorii nowa.

Oto pełna lista zwycięzców konkursu! 

Kategoria nowa 

Zwycięzcy tej kategorii zobowiązani byli do stworzenia nowego utworu z wykorzystaniem oprogramowania opartego o sztuczną inteligencję. 


Kategoria otwarta 

Zwycięzcy tej kategorii stworzyli dowolny utwór (w tym modyfikację istniejącego utworu) z wykorzystaniem oprogramowania opartego o sztuczną inteligencję.


Kategoria transformacja 

Kategoria polega na wyborze utworu znanego artysty i zmiany dowolnego innego utworu na bazie jego stylu, lub wybór utworu i dokonanie w nim znaczącej zmiany z wykorzystaniem oprogramowania opartego o sztuczną inteligencję.


Nagroda publiczności 

Wszystkie prace konkursowe zostały udostępnione online wraz z formularzem dostępnym stronie Festiwalu Cyfryzacji, który umożliwił publiczności głosowanie na najlepszą pracę.


Nagroda Fundacji:

Nagroda została przyznana poprzez głosowanie organizatorów Digital Ars – fundację Digital Poland.


O Fundacji Digital Poland

Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie.