Znany na całym świecie kurs „Elements of AI” od 3 listopada będzie dostępny także w języku polskim. Celem tego kursu jest przybliżenie jak najszerszej grupie ludzi, niekoniecznie z wykształceniem ścisłym, podstawowych pojęć z zakresu sztucznej inteligencji oraz obszarów jej zastosowań. Dodatkowo Fundacja Digital Poland uruchamia specjalną platformę do promocji polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji – AIPoland!
– W dobie coraz powszechniejszego wykorzystania rozwiązań sztucznej inteligencji we wszystkich dziedzinach życia, taka wiedza na temat sztucznej inteligencji, choćby bardzo ograniczona, jest kluczowa. Sztuczna inteligencja jest jednocześnie gloryfikowana i demonizowana w mediach. I rzeczywiście niesie ze sobą duże możliwości pozytywnej zmiany, jak i duże zagrożenia. Algorytmy, które filtrują nam wiadomości, udzielają kredytu czy decydują o przyjęciu do pracy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Dlatego obywatele powinni zdawać sobie sprawę z ich możliwości, a przede wszystkim z ich ograniczeń – mówi prof. dr hab. Piotr Białas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odpowiedzialny za polską wersję kursu. – Dlatego Uniwersytet Jagielloński, gdzie prowadzone są aktywne badania dot. sztucznej inteligencji, włączył się w cenną inicjatywę Uniwersytetu w Helsinkach, której celem jest udostępnienie podstawowego kursu sztucznej inteligencji w każdym z państw Unii Europejskiej w lokalnym języku – dodaje.
Fundacja Digital Poland w roku 2019, w trakcie pierwszej edycji Festiwalu Cyfryzacji, zainicjowała akcję pod hasłem #AIChallenge. Partnerem inicjatywy był Ośrodek Przetwarzania Informacji, Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Młodej Nauki, we współpracy z platformą szkoleniową navoica.pl. Celem akcji jest przybliżenie Polakom podstaw sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI). Do tej pory kurs z podstaw sztucznej inteligencji zrobiło ponad 10 tysięcy osób a do akcji #AIChallenge udział zgłosiło ponad 20 firm, które zadeklarowały przeszkolenie min. 1% swoich pracowników.
– Trudno dzisiaj przewidzieć wszystkie konsekwencje nadchodzących zmian. Z pewnością, jak każda nowa technologia, AI niesie ze sobą olbrzymie szanse, ale też i ryzyka. Im lepiej poznamy tę technologię, tym łatwiej będzie nam z niej korzystać, ale też chronić się przed zagrożeniami Dlatego Fundacja Digital Poland wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zachęcają do wzięcia udziału szkoleniu – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacją Digital Poland.
Elements of AI w języku polskim to wynik współpracy Uniwersytetu Helsińskiego, Reaktora, Komisji Europejskiej oraz Fundacji Digital Poland.
AIPoland
Aby zdobyta wiedza się nie zmarnowała Fundacja Digital Poland uruchomiła AIPoland, której celem jest promocja polskiego ekosystemu technologii opartych o sztuczną inteligencję i wspomaganie współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi podmiotami w różnych obszarach, w tym rozwoju nowych inicjatyw i pozyskiwaniu finansowania.
Sektor sztucznej inteligencji w Polsce rośnie coraz szybciej. Z roku na rok pojawia się na nim coraz więcej firm, także tych szukających swojej szansy na rynkach zagranicznych. AIPoland to platforma, której celem jest ułatwianie rodzimym przedsiębiorcom promocji za granicą, pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych oraz w ochronie własności intelektualnej.
Firmy z branży będą mogły odnaleźć na niej przegląd całej polskiej sceny AI, obejmujący kluczowe fakty, wydarzenia, bazę danych polskich firm, ośrodków badawczo-rozwojowych uniwersytetów oraz informacje na temat polityki publicznej i wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji. W związku z ideą promocji za granicą strona będzie w całości w języku angielskim.
– Obecnie obserwujemy wpływ sztucznej inteligencji nie tylko w biznesie, ale także w coraz szerszym spektrum. AI obecne jest w samochodach, telefonach, telewizorach, a nawet lodówkach. W związku z rosnącą popularnością tej dziedziny kluczowe jest stworzenie w Polsce solidnych podstaw ekonomicznych i prawnych, zapewnienie polskim firmom wsparcia na rynku międzynarodowym, a także edukacja społeczeństwa w tym kierunku – mówi Konrad Korzeniewski, partner w butiku innowacji Enky Consulting, współpracującym z Digital Poland w ramach inicjatywy.
To kolejny projekt Fundacji Digital Poland wspierający rozwój polskiego sektora sztucznej inteligencji. Oprócz niej Digital Poland wspólnie z partnerami organizuje konkurs Digital Ars skierowany do artystów tworzących sztukę z użyciem AI. Fundacja nagrodzi zespoły oraz artystów, którzy opracują najlepsze algorytmy i rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją służące do generowania obrazów cyfrowych, plików wideo, plików dźwiękowych lub plików tekstowych dających się objąć pojęciem „sztuki”.
Digital Poland jest autorem raportu Mapa Polskiej Sztucznej Inteligencji 2019, który okazał się dużym sukcesem w środowisku technologicznym. Dzięki współpracy z Enky Consulting już wkrótce ma powstać także kolejna edycja raportu, który w przekrojowy sposób pokaże rozwój branży sztucznej inteligencji w Polsce.
O Fundacji Digital Poland
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie.
O Enky Consulting
Enky Consulting to butik doradczy wyspecjalizowany w zarządzaniu innowacjami i wdrożeniach nowych technologii. Wspiera przedsiębiorstwa, startupy i sektor publiczny przekazując najwyższe standardy zarządzania i najlepsze praktyki innowacji.